Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2016, 12:38

Ruská armáda otestuje bojaschopnosť pri Ukrajine, nariadil to Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes nariadil mimoriadnu previerku bojaschopnosti jednotiek Južného vojenského okruhu a vybraných jednotiek výsadkárov a dopravného letectva. Oznámil to minister obrany Sergej Šojgu. Ukrajinské médiá zdôrazňujú, že previerka sa týka vojsk pri hraniciach s Ukrajinou, ktorá obviňuje Rusko z vojenskej agresie v Donbase. Boje medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami si tam vyžiadali už vyše 9-tisíc životov.

"V súlade s rozhodnutím vrchného veliteľa (Putina) sa vojská Južného vojenského okruhu, jednotlivé jednotky výsadkových vojsk a vojenského dopravného letectva uvádzajú od dnešných piatich hodín ráno do plnej bojovej pohotovosti," povedal Šojgu s tým, že previerka sa týka "vojsk na juhozápadnom strategickom smere".

Cieľom previerky je vyhodnotiť pripravenosť jednotiek reagovať na rôzne krízové ​​situácie, od boja s teroristami až po likvidáciu následkov pohrôm a katastrof. Súčasťou je tiež previerka letectva a protivzdušnej obrany a aj systémov velenia.

Denník Ukrajinská pravda pripomenul, že v Donbase v poslednej dobe opäť silnie ostreľovanie ukrajinských vládnych síl separatistami, a to napriek uzavretému prímerie. Takisto silnejú špekulácie, že Kremeľ chystá v Donbase voľby bez súhlasu ukrajinskej strany.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.