Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2014, 20:47

Výbuch zabil až dvesto tureckých baníkov

Najmenej dve stovky baníkov včera zahynulo a ďalšie desiatky utrpeli zranenia pri výbuchu a následnom požiari v bani na západe Turecka. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na poslanca tureckého parlamentu.

K explózii došlo v uhoľnej bani v meste Soma v provincii Manisa, ležiacom asi 250 kilometrov južne od Istanbulu. Pod zemou zostalo uväznených 200-300 baníkov, uviedli turecké banícke odbory.

 

Podľa prvých zistení výbuch, ku ktorému došlo asi dva kilometre pod zemou, zavinila porucha distribučnej jednotky napájania.

Záchranári pracujú na vyslobodení uväznených baníkov a čerpajú do bane čerstvý vzduch; ich úsilie však skomplikoval pokračujúci požiar. Do oblasti boli vyslané aj pomocné tímy zo susedných provincií. Vedenia záchranných operácií sa ujal turecký minister energetiky Taner Yildiz, ktorý odcestoval do Manisy.

Neistotu ohľadne presného počtu baníkov uväznených pod zemou zavinila skutočnosť, že výbuch zaznamenali v čase striedania sa pracovných zmien. Podľa posledných informácií sa ich v práci nachádzalo asi 700.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.