Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2016, 17:15

Masívny ruský nálet v Sýrii zabil takmer 60 ľudí, vrátane civilistov

Približne 60 obetí si vyžiadal nálet na sýrske mesto Maar an-al-Numan, ktoré je v držaní protivládnych povstalcov. Podľa Sýrskej organizácii pre Ľudské práva (SOHR) si útok vyžiadal tiež desiatky zranených. Útok podnikli podľa miestnych zdrojov ruské lietadlá, ktoré cielili na miestnu súdnu budovu a priľahlú väznicu kontrolovanú frontom An-Nusrat, čo je organizácia, ktorá sa hlási k teroristom zo siete al-Kájda.

Väčšinu obetí z najmenej 57 mŕtvych tvoria väzni, dozorcovia, ale aj civilisti, vrátane jedného dieťaťa, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na SOHR. V zariadení údajne bolí držaní väčšinou odporcovia frontu An-Nusrat.

AFP pripomína, že Maar an-al-Numan leží na strategickej ceste Medzi Damaskom a severosýrskym Halabom. Od roku 2012 majú mesto pod kontrolou sčasti neislamistickí povstalci a sčasti front An-Nusrat.

Podľa miestnych dobrovoľníkov z civilnej ochrany je počet mŕtvych cez štyri desiatky a zranených okolo 150. Mnohí sú v kritickom stave, uviedla agentúra Reuters. Zo zasiahnutých budov vyslobodzuje ľudí sedem záchranárskych tímov.

Rusko je dlhodobo obviňované najmä západnými štátmi, že svojou vojenskou intervenciou od septembra 2015 slúži predovšetkým záujmom režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada a útočí viac na povstalecké skupiny, ktoré sa nehlásia k islamskému extrémizmu ako to robí radikálna organizácia islamský štát.

Podľa OSN bola medzitým uzavretá dohoda o vyslaní humanitárneho konvoja do obliehaného sýrskeho mesta Madájá, ktoré ovláda protiasadovská opozícia. Pomoc by mala vyraziť v pondelok. Podľa OSN hrozí 40-tisíc obyvateľom mesta smrť hladom. O zavedení lokálneho prímeria sa vyjednávalo niekoľko mesiacov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.