Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2014, 11:46

Demonštranti blokujú stavbu pomníka obetiam okupácie Nemcami v Maďarsku

Skupina maďarských demonštrantov dnes ráno obsadila v Budapešti miesto výstavby kontroverzného maďarského pomníka obetiam nemeckej okupácie, aby zabránila v začatí stavebných prác, informovala agentúra MTI.

Robotníci ráno po krátkom čakaní opustili miesto, povedala pre MTI hovorkyňa demonštrantov - dramaturgička Fruzsina Magyarová, podľa ktorej sú demonštranti odhodlaní brániť vo výstavbe pomníka aj vlastným telom.

Na stavenisku je prítomná polícia s tromi vozidlami, zatiaľ však proti demonštrantom nezasiahla.

Protestujúci v týždni pred veľkonočnými sviatkami deväťkrát rozobrali kovové zábrany okolo staveniska. Polícia niekoľkých legitimovala a ich činnosť zaznamenala videokamerou.

V súvislosti s pomníkom vydalo tento utorok veľvyslanectvo USA v Budapešti vyhlásenie adresované vláde Viktora Orbána, v ktorom vyjadruje obavy z toho, že kabinet nerešpektuje kritické pripomienky občianskej sféry, židovských združení, ale ani zahraničných partnerov Maďarska.

O postavení Pomníka obetiam nemeckej okupácie rozhodla vláda Viktora Orbána minulý rok. Realizáciu projektu kabinet označil za prioritnú. Vyše sedem metrov vysoké súsošie má tvoriť archanjel Gabriel, symbolizujúci Maďarsko, na ktorého bude zvrchu útočiť orol - symbol nacistického Nemecka.

Kabinet pôvodne plánoval odovzdať pomník 19. marca, keď bolo 70. výročie okupácie. Napokon v reakcii na viaceré protesty rozhodol, že bude odovzdaný až koncom mája - po parlamentných voľbách, ale aj po voľbách do Európskeho parlamentu (EP).

Kritici, medzi nimi aj Zväz židovských náboženských obcí v Maďarsku (MAZSIHISZ), tvrdia, že pomník nereflektuje úlohu, ktorú Maďari zohrali v holokauste, a že symbolika pomníka by výrazne prispievala k potláčaniu národnej zodpovednosti. Konflikty okolo kontroverzného projektu podľa zväzu spôsobia vážne škody v posudzovaní Maďarska na medzinárodnej scéne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.