Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2014, 09:37

Veľký zvrat. Väčšina Škótov sa chce odtrhnúť od Británie

Stúpenci nezávislosti Škótska po prvý raz od začiatku kampane pred nadchádzajúcim referendom tesne zvíťazili v prieskume verejnej mienky. Informovala o tom dnes televízia Sky News, podľa ktorej výsledok naznačuje, že Škóti by 18. septembra mohli skutočne hlasovať za ukončenie vyše 300-ročnej únie s Anglickom.

Podľa prieskumu spoločnosti YouGov pre noviny Sunday Times by za samostatnosť Škótska hlasovalo 51 a proti 49 respondentov. Po odrátaní tých, ktorí sa hlasovať nechystajú, alebo ešte nevedia, či sa na plebiscite zúčastnia, je tento pomer 47 ku 45.

Z výsledkov prieskumu vyplýva, že tábor stúpencov nezávislosti dokázal za mesiac trvania kampane dohnať pôvodný 22-percentný náskok jej odporcov. Rozdiel medzi oboma tábormi sa však stále pohybuje v rámci štatistickej odchýlky.

Zmena v pomere síl prichádza po tom, ako líder škótskych nacionalistov Alex Salmond zvíťazil v minulotýždňovej televíznej debate s vodcom kampane Better Together (Lepšie je spolu) Alistairom Darlingom, uviedla agentúra Reuters.

V mesiacoch pred začiatkom kampane prieskumy opakovane naznačovali, že referendum sa skončí porážkou nacionalistov. V posledných týždňoch sa však rozdiel medzi oboma tábormi začal zmenšovať. Začiatkom augusta mala kampaň Better Together náskok 22. percent, v polovici augusta 14 a 1. septembra už len šesť percent.

 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.