Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2016, 14:58

Americká armáda si omylom zničila jadrovú raketu, nezvládli to technici

Americká armáda omylom poškodila medzikontinentálnu raketu s jadrovou hlavicou, ktorá bola uskladnená v jadrovom sídle v Colorade. Jednu z približne 450 rakiet Minuteman III v americkom jadrovom arzenáli poškodili technickí pracovníci počas jej údržby.

Podľa agentúry AP došlo k incidentu už predvlani, americké letectvo ho však verejne priznalo až v piatok.

Trojica pracovníkov amerických vzdušných síl v máji 2014 riešila technické ťažkosti pri jednej z medzikontinentálnych balistických striel, nedržala sa však pri tom predpísaného postupu. Kvôli tomu bol mechanizmus strely poškodený natoľko, že musela byť zo sídla odstránená. Podrobnosti armáda odmietla zverejniť s tým, že sú tajné.

Pri incidente nebol podľa vyhlásenia armády nikto zranený. Spomínaná trojica bola dočasne suspendovaná, avšak po dodatočnom výcviku sa vrátila späť do služby.

Rakety Minuteman III sú vo výzbroji americkej armády od 70. rokov a mali by zostať jej súčasťou ešte najmenej do konca budúcej dekády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.