Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2014, 22:32

Vo väzení si odsedeli nespravodlivo roky. Teraz dostanú Američania 40 miliónov

Mesto New York odškodní tzv. päťku z Central Parku, piatich Afroameričanov a Hispáncov, ktorých pred štvrťstoročím vo veku 14-16 rokov uznali neprávom vinnými zo znásilnenia stúpenkyne džogingu v miestnom parku, a to celkovou sumou 40 miliónov USD (29,44 mil. eur).

Kharey Wise, Antron McCray, Kevin Richardson, Raymond Santana a Yusef Salaam od začiatku popierali, že by mali akýkoľvek podiel na zločine, ktorého obeťou sa v roku 1989 stala vtedy 28-ročná Trisha Meiliová, ktorá si však po údere kameňom do hlavy na okolnosti nepamätala.


Traja z piatich odsúdených (zľava): Raymond Santana, Yusef Salaam, a Kevin Richardson 

Informovali o tom dnes tamojšie denníky i elektronické médiá.

Wise strávil za mrežami takmer 13, ostatní takmer sedem rokov. V zmysle dohody, ktorú uzavreli s mestom New York, dostane každý z nich za rok strávený "v chládku" približne milión dolárov.

Nevinu "päťky z Central Parku" preukázal napokon test DNA, stopy viedli k Matiasovi Reyesovi, recidivistovi už skôr odsúdenému za vraždu a násilné trestné činy, ktorý sa k činu priznal.

Známi americkí dokumentaristi Ken a Sarah Burnsovci nakrútili v spolupráci s Davidom MacMahonom o prípade, ktorý sa napokon podarilo uzavrieť až novému vedeniu metropoly, dokument The Central Park Five (2012).

Dohoda čaká ešte na potvrdenie zo strany mestského kontrolóra a federálneho sudcu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.