Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2016, 22:13

Lukašenko chce urovnať spor medzi Moskvou a Ankarou

Bieloruský vodca Alexander Lukašenko telefonicky rokoval s najvyššími predstaviteľmi Ruska a Turecka v snahe zmierniť napätie vyvolané novembrovým zostrelením ruského bojového lietadla na sýrsko-tureckých hraniciach. V Minskej televízii to dnes oznámil bieloruský minister zahraničných Uladzimir Makej. Bielorusko chce podľa neho k urovnaniu konfliktu maximálne prispieť, o sprostredkovateľskú misiu ale vraj nejde.

"Máme záujem na tom, aby konflikt skončil čo najskôr," povedal minister. "Vzájomný nátlak a sankcie nič nevyriešia, spoznali sme to sami na sebe," dodal s odkazom na sankcie Západu, ktorými je Bielorusko dlhodobo vystavené za potlačovanie opozície a porušovanie občianskych slobôd.

Lukašenko vraj v rozhovore s Vladimírom Putinom a Recepom Tayyipom Erdoganom len "vyjadril svoj názor". Makej v tejto súvislosti upozornil, že Bielorusko "nemá žiadny nástroj, aby kohokoľvek prinútilo konať tak, ako by sa Minsku chcelo". Je vraj na Moskve a Ankare, aby zvážili, či môžu bieloruské stanovisko prijať.

Bielorusko pomerne úspešne sprostredkuje v konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou, keď usporiadalo sériu medzinárodných konferencií, ktorých výsledkom bolo krehké prímerie v Donbase. Odmenou bolo pozastavenie sankcií Európskej únie na štyri mesiace, ku ktorému sa Brusel odhodlal koncom minulého októbra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.