Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2013, 07:06

Líder aš-Šabábu: Keňu považujeme za vojnovú zónu

Somálske islamistické hnutie aš-Šabáb považuje Keňu za "vojnovú zónu" a bude pokračovať v útokoch na krajinu dovtedy, kým Nairobi nestiahne svojich vojakov z južného Somálska. Podľa agentúry DPA to dnes uviedol jeden z nemenovaných lídrov aš-Šabábu.

"Udrieme na nich všade, kde budeme môcť," odznelo v rozhovore odvysielanom britskou stanicou Channel 4. Hnutie označilo Keňu za svojho "nepriateľa" a uviedlo, že západné krajiny by mali prestať podporovať kenskú vládu; v opačnom prípade bude nebezpečenstvo hroziť aj ich občanom v Keni.

Do desať rukojemníkov sa naďalej nachádza v rukách islamistických militantov napojených na aš-Šabáb v nákupnom stredisku v kenskom hlavnom meste Nairobi. Útok na obchodné centrum podniklo v sobotu napoludnie asi desať ozbrojencov. Útočníci spustili paľbu, ktorej podľa najnovšej bilancie padlo za obeť najmenej 68 ľudí, pričom tento počet podľa miestnych úradov nemusí byť konečný.

Nákupné centrum sa stalo terčom útoku islamistov, pretože je lukratívne a je to miesto, "kde budú cítiť bolesť," vyhlásil nemenovaný líder hnutia. Aš-Šabáb vyčíta vláde v Nairobi, že poslala vojakov v rámci afrických mierových zborov do Somálska na boj proti islamistom.

Medzi obeťami útoku islamistov je aj synovec kenského prezidenta Uhuru Kenyattu spolu so svojou snúbenicou, pripomenula agentúra AP. O život prišli okrem iných dvaja Indovia vrátane osemročného dieťaťa, najmenej traja britskí občania, dve Francúzky, jeden Juhoafričan, dvaja Kanaďania vrátane diplomata, ghanský poet Kofi Awoonor, 33-ročná Holanďanka, 38-ročná Číňanka, jeden Novozélanďan a jeden austrálsko-britský občan. Medzi zranenými je päť amerických občanov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.