Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2014, 10:47

Mrazy stále trápia USA. Zima si už vyžiadala viac ako 20 obetí

Silný mráz sa v Spojených štátoch rozšíril zo Stredozápadu na východ a juh krajiny, pričom mínusové teploty dosiahli rekordy v oblasti od Bostonu po Birmingham. Mrazivé počasie si už vyžiadalo 21 obetí, uviedla dnes tlačová agentúra AP.

Na Stredozápade a východe USA zaznamenali teploty nižšie než vo väčšine Antarktídy. Vo všetkých 50 amerických štátov namerali v utorok teploty pod bodom mrazu - vrátane Havaja, kde na vrchole nečinnej sopky Mauna Kea bolo mínus osem stupňov Celzia.

Veľké mrazy sa na Stredozápade USA začali cez víkend a do utorka sa rozšírili zhruba na polovicu krajiny. V New Yorku sa očakával maximálny pokles teploty na mínus 12 stupňov Celzia, v Bostone mínus osem stupňov Celzia.

Na juhu USA padali rekordy. V Birminghame v Alabame klesla teplota na mínus 14 stupňov Celzia, čím padol rekord mínus 11,7 stupňa Celzia z roku 1970. V Atlante namerali rekordne nízku teplotu mínus 14,5 stupňa Celzia.

Aj na Stredozápade panoval mráz. V oblasti Chicaga teploty v noci nadnes klesli na mínus 24 stupňov Celzia a v okolí St. Louis na mínus 25,5 stupňa Celzia.

Vyše 500 ľudí uviazlo v noci nadnes v troch vlakoch, ktoré mali ísť do Chicaga. Pre silný vietor a záveje v Illinoise vlaky zostali stáť.

Americké úrady zaznamenali v súvislosti s počasím 21 obetí vrátane siedmich ľudí v Illinoise a šiestich v Indiane. Najmenej päť ľudí skolabovalo pri odhŕňaní snehu.

Niekoľko obetí bolo aj medzi bezdomovcami, ktorí buď odmietli útulok alebo neurobili dosť preto, aby sa zahriali. Najhoršie mrazy by mali mať v USA za sebou v priebehu jedného alebo dvoch dní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.