Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.01.2015, 18:56

Až tretina Nemcov schvaľuje demonštrácie proti prisťahovalcom

Takmer tretina Nemcov schvaľuje protestné pochody proti imigrantom, ktoré sa v ostatných týždňoch konali vo viacerých nemeckých mestách. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

Z prieskumu verejnej mienky uskutočneného agentúrou Forsa vyplýva, že 29 percent Nemcov pokladá pochody usporadúvané občianskou iniciatívou Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (PEGIDA) za opodstatnené. Len 13 percent respondentov však uviedlo, že by sa na pochode zorganizovanom touto iniciatívou skutočne aj zúčastnilo.

Oveľa vyšší počet priaznivcov iniciatívy PEGIDA je však podľa prieskumu medzi členmi pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Až 71 percent z nich protesty proti prisťahovalcom podporuje a 45 percent by sa ich aj osobne zúčastnilo.

Iniciatíva PEGIDA zorganizovala niekoľko demonštrácií v Drážďanoch. Na zatiaľ poslednej sa 22. decembra zišlo okolo 17.500 ľudí. Protesty sa uskutočnili aj v iných mestách, ale neboli ani zďaleka také početné. Ich organizátori tvrdia, že nie sú proti imigrantom, ale proti islamskému extrémizmu a prílivu azylantov.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.