Zlé skúsenosti so životom na Slovensku presvedčili Igora, že vzdelanie je jedinou nádejou pre lepšiu budúcnosť jeho komunity.
Portál známej televízie Al Jazeera píše o Slovensku a veru nie v príliš dobrom svetle. Článok, ktorého kľúčovým slovom je rasizmus, je o dokumentárnom filme, ktorý sa zaoberá životom Rómov z osád na východe Slovenska a modelovým príkladom ich ťažkého života je práve Igor.
Podľa autora článku čelia Rómovia na Slovensku "rasizmu, diskriminácii a dokonca násiliu."
Educating Igor - A look inside the isolated, impoverished world of Slovakia's Roma community https://t.co/nNq7FgDOFW pic.twitter.com/gwy7XDitOd
— Al Jazeera English (@AJEnglish) November 2, 2015
Potom, ako Igor zažil útok zo strany slovenskej polície, sa s podporou svojej sestry Irmy rozhodol vrátiť do školy. Zaviazal sa k získaniu riadneho vzdelania, aby sa mohol pripojiť k Irme ako akreditovaný učiteľ pracujúci s malými deťmi z jeho zbedačenej osady.
Film s názvom Educating Igor (Vzdelávanie Igora) "dáva nahliadnuť do izolovaného zbedačeného sveta slovenskej rómskej komunity. Často vylúčenej zo spoločnosti a výsmešne nazývanej Cigáni," píše sa v článku.
"V momente, ako sme vstúpili do rómskej osady Budulovská," opisuje svoje dojmy autorka dokumentu Sylvia Stevens, "neverili sme vlastným očiam. Žije tam 800 Rómov len s jedným vodovodným kohútikom pre väčšinu obyvateľov. ... Ich prístup k elektrine je obmedzený. Keď sme prvýkrát prišli, nebol tam žiadny štandardizovaný zber odpadu. Väčšina komunity je nezamestnaná."
Obraz života v osade Stevensová popisuje ako ponurý, plný diskriminácie a s históriou prenasledovania, ktorú svet dobre pozná.
Stretnutie Igora a Irmy bolo kľúčové a tam sa začal skutočný príbeh, tvrdí autorka dokumentu. Nevnímali sami seba ako obete, to bol proste ich domov a ich komunita. Zaujímalo nás, čo viedlo Igora k tomu, aby sa vzdal návykových látok a rozhodol sa dokončiť svoje vzdelanie.
Irma získala vzdelanie a z osady sa odsťahovala. Vďaka silným rodinným vzťahom Irma Igora všemožne podporuje v snahe študovať.
Stevensová však vníma v osade aj posun k lepšiemu. "Keď sme tam boli na začiatku mája, špinavá cesta bola prešpikovaná kalužami dažďovej vody, v ktorých sa deti hrali. Keď sme sa vrátili v júni, cesta bola vydláždená a odpadky odstránené vďaka novému starostovi. Irma povedala, že trvalo 20 rokov, kým prišla táto zmena."
]