Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2015, 07:22

Nemci sa menia. Zakoreňuje sa v nich xenofóbia, vyhlásil nemecký prezident

Nemecký prezident Joachim Gauck odsúdil vo štvrtok nárast "ohavných" útokov na prístrešia utečencov v krajine, pričom varoval, že sa v Nemecku zakoreňuje xenofóbny postoj. Informovala o tom agentúra Reuters.

Komentár hlavy štátu podčiarkuje vzrastajúce znepokojenie nad nevraživosťou nemeckého obyvateľstva voči imigrantom. Od začiatku roka došlo v krajine k 150 útokom na ich prístrešia, čo je takmer toľko, ako sa stalo za celý vlaňajšok.

"Hovorím o tom, čoho sme boli nedávno opäť svedkami - ohavných útokov na obydlia utečencov. Je to neúnosné," povedal Gauck počas prejavu v Berlíne. Občanov vyzval, aby obhajovali demokratické a liberálne hodnoty Nemecka a pomáhali utečencom z krajín, ktoré čelia vojnovým konfliktom a porušovaniu základných ľudských práv.

Vláda kancelárky Angely Merkelovej očakáva, že sa počet ľudí hľadajúcich azyl v Nemecku tohto roku viac než zdvojnásobí a dosiahne rekordných 450.000. Kabinet preto schválil pre jednotlivé spolkové krajiny finančnú pomoc vo výške jednej miliardy eur. Berlín však zároveň sľúbil, že urýchli repatriáciu tých, ktorým bola žiadosť o azyl zamietnutá.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.