Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2015, 07:15

Sonda New Horizons nadviazala kontakt so Zemou, prenos signálu trval hodiny

Sonda New Horizons úspešne nadviazala spojenie s riadením misie a stala sa tak prvým ľudským zariadením, ktoré sa dostalo až do blízkosti trpasličej planéty Pluto. Informovala o tom agentúra DPA.

Sonda vyslala na Zem signál, že všetky jej systémy fungujú. Signálu trvalo približne štyri hodiny, kým sa dostal na Zem.

"Presne, ako sme to plánovali," povedala Alice Bowmanová, manažérka operácií misie.

New Horizons vyštartovala k Plutu pred viac ako deviatimi rokmi, odkedy absolvovala trasu dlhú 4,8 miliardy kilometrov. Podľa očakávaní NASA by mala preletieť okolo trpasličej planéty vo vzdialenosti 12.600 kilometrov rýchlosťou 50.000 kilometrov za hodinu. Historický okamih si NASA pripomenula v televíznom prenose naživo zo svojho riadiaceho strediska v Marylande.

Vďaka New Horizons by sa mal vedcom po prvý raz naskytnúť detailnejší pohľad na Pluto, kedysi považované za najvzdialenejšiu planétu slnečnej sústavy. Sonda odštartovala z Mysu Canaveral na Floride 19. januára 2006. Po skončení terajšej misie by mohla poslúžiť na prieskum iných objektov v takzvanom Kuiperovom páse.

Pluto je pre vedu stále záhadné teleso, najmä pre veľkú vzdialenosť od Zeme a nezvyčajnú obežnú dráhu, ktorá komplikuje jeho pozorovanie.

Najnovišia a zatiaľ najkvalitnejšia snímka Pluta , Snímka: Reuters

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.