Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2014, 07:41

Obama udelil v USA Prezidentskú medailu slobody

Americký prezident Barack Obama udelil dnes v Bielom dome osobnostiam z rozličných spoločenských odvetví Prezidentskú medailu slobody. Medzi 18 laureátmi sú umelci, aktivisti aj zákonodarcovia, vďaka ktorým je podľa Obamových slov svet silnejší, múdrejší, krajší a ľudskejší.

Ako informovala agentúra AP, jednou z ocenených je herečka Meryl Streepová, ktorej umelecký talent označil šéf Oválnej pracovne za "nedostihnuteľný". Medailu získal aj soulový spevák Stevie Wonder, "ktorého ľudskosť je počuť v každej note jeho piesní", ako aj vdova po politikovi Robertovi F. Kennedym Ethel Kennedyová.

Ďalšími tohtoročnými recipientmi tohto prezidentského ocenenia sú žurnalista stanice NBC Tom Brokaw, spisovateľka Isabel Allendeová, či demokrat John Dingell, najdlhšie slúžiaci člen Kongresu, ktorý na konci roku odstúpi zo svojej funkcie.


                                                                                                                                              Snímka: Reuters

Na zozname ocenených možno nájsť aj indiánsku aktivistku Suzan Harjovú, herečku Marlo Thomasovú, ekonóma Roberta Solowa, golfistu Charlesa Sifforda, fyzičku Mildred Dresselhausovú a bývalého člena Snemovne reprezentantov za štát Illinois Abnera Mikvu.

Prezidentskú medailu slobody posmrtne udelili šiestim osobám: trojici Afroamerického hnutia za občianske práva Jamesovi Chaneymu, Andrewovi Goodmanovi a Michaelovi Schwernerovi, ktorí sa v roku 1964 stali obeťami lynčovania, choreografovi Alvinovi Aileymu, ako aj politikom Patsy Minkovej a Edwardovi Roybalovi.

Cenu si mal prevziať aj hudobný skladateľ Stephen Sondheim, podľa Obamu sa však z bližšie nešpecifikovaných dôvodov nemohol osobne dostaviť a bude zaradený do budúcoročného ceremoniálu.

Prezidentská medaila slobody sa udeľuje jednotlivcom za ich "záslužný prínos" pre bezpečnosť USA, svetový mier a kultúrne činy. Ocenenie zaviedli v roku 1963, keď nahradilo Medailu slobody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.