Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2021, 07:41 Aktualizované dňa 18.07.2021 o 16:18

Počet obetí záplav v Nemecku dosiahol 157. Merkelová prisľúbila pomoc

  • Do Porýnia-Falcka dnes príde nemecká kancelárka Angela Merkelová.
  • V sobotu oblasti postihnuté prírodnou katastrofou navštívil nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.
Počet obetí záplav v Nemecku dosiahol 157. Merkelová prisľúbila pomoc
Zdroj: Reuters

Počet obetí ničivých záplav na západe Európy prekročil 180. Najviac ľudských životov, 157, si živel vyžiadal v Nemecku.

Belgicko hlási zatiaľ 27 mŕtvych. Nemecká polícia sa obáva, že počet obetí sa bude ďalej zvyšovať, pretože veľa ľudí je stále nezvestných a telá niektorých z nich môžu byť ešte pod troskami.

Záplavami najviac postihnutou oblasťou je západonemecké Porýnie-Falcko, konkrétne okres Ahrweiler a jeho blízke okolie, kde registrujú 110 mŕtvych.

Ďalšia zasiahnutá spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko zvýšila počet mŕtvych na 46, potom čo ďalšiu obeť dnes oznámila hovorkyňa krajinského ministerstva vnútra.

O jednom úmrtí informovali médiá aj z Bavorska, ktoré s ďalšími východonemeckými krajinami zasiahli prívalové lejaky v sobotu.

Zvyšné obete zaznamenali v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, pričom jeden človek zahynul pri povodniach v Bavorsku, ktoré zasiahli prívalové dažde v sobotu.

Pátrajú po nich aj príbuzní 

V Severnom Porýní-Vestfálsku patrí k najviac postihnutým miestam mesto Erftstadt, ležiace asi 20 kilometrov juhozápadne od Kolína nad Rýnom, kde radu ľudí hľadajú ich príbuzní. Ako nezvestných úrady evidujú 59 ľudí.

Medzi hľadanými sú aj obyvatelia opatrovateľského domu pre seniorov, ktorý musel byť evakuovaný. Po niektorých nezvestných ich blízki pátrajú, pretože ich nemôžu kontaktovať kvôli prerušenému telefónnemu spojeniu.

Mestské úrady v Erftstadte takisto oznámili, že z vody bolo doteraz vylovených 70 vozidiel, no 25 ďalších je ešte potrebné vytiahnuť. Doteraz ani v jednom z osobných a nákladných áut nebol nájdený žiadny človek, avšak k niekoľkým vozidlám, ktoré sú natlačené na sebe, zatiaľ nie je možný prístup.

Chystá sa finančná pomoc 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu počas návštevy oblastí postihnutých záplavami prisľúbila rýchlu pomoc zo strany nemeckej vlády. Informovala o tom agentúra DPA.

"Stojíme pri vás, krajinská aj spolková vláda," povedala Merkelová v okrese Ahrweiler v spolkovej krajine Porýnie-Falcko, ktorý bol záplavami najviac zasiahnutý.

Merkelová podľa svojich slov pricestovala, aby získala skutočný obraz o situácii. Kancelárku počas návštevy sprevádzala krajinská premiérka Porýnia-Falcka Malu Dreyerová.

Spolková a krajinská vláda budú podľa Merkelovej slov spolupracovať s cieľom dať situáciu postupne do poriadku.

Minister financií Olaf Scholz sa podľa denníka Bild chystá navrhnúť v stredu vláde balíček okamžitej pomoci postihnutým. Malo by ísť o 300 miliónov eur. Odhadnúť škody napáchané záplavami sa zatiaľ nikto nepokúsil.

Silné dažde robia problémy tiež v ďalších európskych krajinách. Bojuje s nimi aj Rakúsko. Prívaly vody spôsobili škody na mnohých miestach, pričom najviac postihnuté je Salzbursko. Úplne zatopené je napríklad historické centrum mesta Hallein južne od Salzburgu.

Znepokojujúca situácia je podľa agentúry APA aj v tirolskom okresnom meste Kufstein blízko hraníc s Bavorskom. "Vo vode je prakticky centrum mesta, čo sme ešte nezažili," povedal starosta Martin Krumschnabel.

Meteorológovia upozorňujú, že dažde by dnes v Rakúsku mali pokračovať, a to prinajmenšom do večera.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.