Reuters
StoryEditor

Premiér Johnson vyvolal pobúrenie, chcel sa vyhnúť karanténe

18.07.2021, 13:14
Autor:
TASRTASR
Po tom, ako minister zdravotníctva Javid v sobotu oznámil svoj pozitívny test na koronavírus, sa podľa stanice Sky News predpokladalo, že do domácej izolácie by mohli ísť aj ďalší ministri a štátni predstavitelia.

Britský premiér Boris Johnson a minister financií Rishi Sunak pôjdu do domácej izolácie po pobúrení, ktoré vyvolali ich plány vyhnúť sa karanténe po kontakte s ministrom zdravotníctva Sajidom Javidom, ktorý mal pozitívny test na covid. Oznámil to v nedeľu úrad predsedu vlády.

Oznámenie prišlo len niekoľko hodín po predošlej tlačovej správe Downing Street, podľa ktorej Johnson a Sunak síce dostali upozornenie na blízky kontakt s infikovanou osobou, zúčastnia sa však na na pilotnom programe každodenného testovania, a preto nemusia byť v karanténe.

Dlhé stretnutie

Po tom, ako minister zdravotníctva Javid v sobotu oznámil svoj pozitívny test na koronavírus, sa podľa stanice Sky News predpokladalo, že do domácej izolácie by mohli ísť aj ďalší ministri a štátni predstavitelia.

Javid mal podľa britských médií v piatok "dlhé" stretnutie s Johnsonom a počas uplynulého týždňa sa objavil aj s ďalšími ministrami v parlamente, uviedla agentúra AFP.

Na pilotnom programe testovania pracovníkov sa podľa britskej vlády zúčastňuje 20 organizácií verejného i súkromného sektora, ku ktorým patrí úrady vlády, viaceré dopravné podniky či pohraničná stráž, píše Sky News na svojom webe.

Opoziční labouristi a liberálni demokrati však obvinili vládu z dvojakého metra s tvrdením, že premiér a minister financií využívajú "exkluzívny" program nedostupný väčšine ľudí, ktorí budú musieť ísť do domácej izolácie.

Obmedzenia sa rušia 

Za posledný týždeň dostalo v britskej trasovacej aplikácii upozornenie na kontakt s infikovanými viac než 500-tisíc ľudí, ktorí na základe prijatých predpisov musia obvykle zostať desať dní v izolácii.

Tieto počty vedú k obavám, že milióny ľudí v krajine nebudú môcť pracovať, čo ochromí prevádzku firiem, no tiež dopravy či nemocníc.

Firmy i predstavitelia zdravotníctva v tejto súvislosti už vyzvali na zníženie "citlivosti" trasovacieho programu. Na nedostatok pracovníkov sa už sťažovali reštaurácie, automobilky i londýnske metro, uviedla agentúra AP.

Hoci od pondelka bude v Anglicku zrušená väčšina obmedzení zavedených v boji proti koronavírusu, povinnosť domácej izolácie po kontakte s pozitívne testovanými zostane v platnosti do 16. augusta, pričom následne budú môcť ľudia s ukončeným očkovaním absolvovať testy namiesto domácej karantény, dopĺňa Sky New

01 - Modified: 2021-07-17 14:27:21 - Feat.: 0 - Title: Britský minister zdravotníctva mal pozitívny test na covid: Chvalabohu, som zaočkovaný 02 - Modified: 2021-07-17 16:31:26 - Feat.: 0 - Title: Británia má najvyšší denný prírastok nakazených za pol roka, zistili takmer 55-tisíc prípadov
01 - Modified: 2023-07-20 10:36:14 - Feat.: - Title: V Británii sa konajú doplňovacie voľby v konzervatívnych obvodoch, rozhodnú aj o nástupcovi Johnsona 02 - Modified: 2023-06-16 20:37:54 - Feat.: - Title: Boris Johnson sa vracia k novinárčine. V bulvárnom denníku Daily Mail bude mať vlastný stĺpček 03 - Modified: 2023-06-16 04:49:27 - Feat.: - Title: Doplňujúce voľby na miesto Johnsona v Snemovni sa budú konať 20. júla 04 - Modified: 2023-06-15 10:17:25 - Feat.: - Title: Johnson úmyselne zavádzal poslancov o lockdownových večierkoch, rozhodli poslanci 05 - Modified: 2023-06-11 11:35:22 - Feat.: - Title: Britská opozícia žiada po odchode Johnsona z parlamentu predčasné voľby
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. september 2023 20:38