Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2014, 16:27

V Belgicku prepustili osem kňazov. Pre pedofíliu

Osem belgických katolíckych kňazov bolo v posledných rokoch prepustených Vatikánom z duchovného stavu. Stalo sa tak po tom, ako ich obvinili zo sexuálneho zneužívania mladistvých, uviedla dnes tlačová agentúra Belga.

"Pápež ich zbavil úradu. Teraz sú opäť bežnými občanmi," uviedol hovorca konferencie belgických biskupov Tommy Scholtes pre denník De Standaard. Ide väčšinou o kňazov, ktorých odsúdili na niekoľko rokov za pedofíliu.

V súčasnosti už títo kňazi nevykonávajú žiadne cirkevné funkcie, nepoberajú platy duchovných a nemôžu si nárokovať na žiaden majetok. Scholtes spresnil, že ide celkom o sedem diecéznych kňazov a jedného kňaza, ktorý momentálne čelí súdu v Kanade. Tým posledným je Erik Dejaeger, ktorý bol v roku 2011 vydaný do Kanady, kde ho úrady stíhajú za sériu znásilnení inuitských detí zo začiatku 90. rokov.

Aj napriek tomu, že Interpol vydal na Dejaegera medzinárodný zatykač už v roku 1998, belgická katolícka cirkev ho dlhé roky ochraňovala, istý čas dokonca pôsobil vo francúzskych Lurdách, kde mal na starosti pútnikov z Belgicka, vrátane detí. Belgické úrady ho vydali do Kanady až keď sa zistilo, že klamal o svojom pravom, kanadskom občianstve a v Belgicku bol vlastne nelegálne.

Bývalý biskup mesta Bruggy Roger Vangheluwe, ktorý sexuálne zneužil svojho synovca, nebol pápežom odvolaný z funkcie, nakoľko podľa belgických zákonov ide už o premlčanú záležitosť. On sám však požiadal, aby bol zbavený výkonu kňazského povolania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.