Súd v Káhire dnes odročil proces, v ktorom je zvrhnutý egyptský prezident Muhammad Mursí obvinený z podnecovania zabíjania protestujúcich. Súd dnes okrem toho poslal za iné zločiny do väzenia desiatky priaznivcov jeho hnutia Moslimské bratstvo. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
Mursí, ktorého zosadila armáda vlani v júni po masových protestoch proti jeho vláde, bol počas dnešného pojednávania väčšinou ticho. Súd odložil proces na utorok 4. februára.
Od zvrhnutia Mursího boli proti nemu vznesené už štyri ďalšie série obvinení, pričom najmenej za jednu z nich sa udeľuje trest smrti.
Na doterajších súdnych procesoch Mursí otvorene odmietol uznať autoritu súdov. Na dnešnom pojednávaní sa niekoľko zo 14 ďalších obžalovaných, ktorí tak ako Mursí sedeli v zasklených klietkach, obrátilo chrbtom k sudcovi.
Mursí je obvinený z nabádania na zabíjanie protestujúcich ľudí pred prezidentským palácom v Káhire počas nepokojov koncom roka 2012 - nepokoje vyvolal dekrét, ktorý rozširoval Mursího právomoci. Pri násilnostiach bolo zabitých približne desať ľudí.
Dnešné odročenie súdneho procesu umožňuje lepšie preskúmanie videozáznamu, na ktorom sú zachytené zrážky medzi zástancami a odporcami Mursího, ktorí protestovali pred prezidentským palácom.
Mursí čelí aj ďalším obvineniam - ako je napríklad násilie súvisiace s hromadnou vzburou vo väzení v roku 2011, sprisahanie s cudzími silami a spoločné plánovanie terorizmu proti Egyptu, či urážky súdnej moci.
Egyptská dočasná vláda podporovaná armádou uskutočňuje tvrdé zásahy proti Moslimskému bratstvu, ktoré označila za "teroristickú organizáciu".
Súd v meste Ismáílíja na brehu Suezského prieplavu dnes odsúdil 13 priaznivcov Moslimského bratstva na šesť rokov väzenia za ilegálne združovanie a ničenie súkromného aj verejného majetku.
V provincii Kaljúbíja severne od metropoly Káhira bolo odsúdených 32 podporovateľov Moslimského bratstva na dva roky väzenia, nútené práce a pokutu za porušenie zákona o protestoch, na základe ktorého sú všetky protesty bez policajného povolenia ilegálne. Tento zákon zaviedla prechodná vláda vlani v novembri.