Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2015, 11:15

Pilot Germanwings sa snažil havarovať už pri lete do Barcelony, píše Bild

Podľa doterajšieho vyšetrovania mal mať haváriu lietadla vo francúzskych Alpách kopilot Andreas Lubitz naplánovanú.

V ten istý deň, čo pri spiatočnom lete nechal druhý pilot lietadlo havarovať, zahynulo všetkých 150 ľudí na palube.

Vyšetrovatelia prípadu podľa nemeckého bulvárneho denníka Bild uvádzajú, že lietadlo prešlo cestou do Barcelony do "niekoľkominútového kontrolovaného klesania, na ktoré nebol žiadny technický dôvod". Denník uviedol, že kopilot Andreas Lubitz tak plánovane vyskúšal odklonenie letu z plánovaného kurzu.

"Nie je vylúčené, že (Lubitz) nechcel svoj čin pri lete do Barcelony len vyskúšať, ale aj uskutočniť," uviedol Bild. Podľa denníka tak všetko naznačuje tomu, že druhý pilot svoju samovraždu v kabíne lietadla plánoval, a nie je pravdepodobné, že pri lete z Barcelony konal v afekte.

Lietadlo nízkonákladových aerolínií Germanwings sa zrútilo 24. marca. Podľa doterajších záverov vyšetrovaní využil Lubitz situáciu, keď kapitán lietadla odišiel na toaletu. Lubitz zablokoval vstup do pilotnej kabíny, naviedol stroj na klesanie a nechal zvyšovať jeho rýchlosť. Lietadlo narazilo do horského masívu v rýchlosti 700 kilometrov za hodinu a nikto na jeho palube neprežil.

Lubitz podľa nemeckej prokuratúry pred osudným letom hľadal na internete informácie o samovraždách a zabezpečení dverí kokpitu. Na deň nehody mal od lekára "priepustku", ktorú u neho doma našla polícia roztrhanú. V minulosti sa liečil na depresie.

Snímka: Reuters

Zdroj: iDnes.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.