Európska komisia (EK) dnes oznámila, že vďaka novej dohode o internetovej sieti 5G spojí Európska únia svoje sily s Japonskom, aby sa vyrovnala s rastúcimi požiadavkami bezdrôtového pripojenia k internetu a doplnila súčasné snahy o vytvorenie jednotného digitálneho trhu v Európe.
Dohoda sa zrodila na 23. bilaterálnom summite EÚ-Japonsko, ktorý sa dnes koná v Tokiu. Európsku úniu na ňom zastupujú predseda EK Jean-Claude Juncker, predseda Európskej rady Donald Tusk a viacero eurokomisárov. Hostiteľom je japonský premiér Šinzó Abe.
Eurokomisár pre digitálne hospodárstvo a spoločnosť Günther Oettinger v správe pre médiá upozornil, že 5G bude chrbticou digitálnych ekonomík a spoločností na celom svete.
"Naša dohoda s Japonskom je míľnikom na ceste k celosvetovému presadeniu 5G, jeho služieb a štandardov," povedal Oettinger.
Dohoda umožní EÚ a Japonsku, aby sa spoločne usilovali o vytvorenie štandardov 5G siete, identifikovali nové harmonizované frekvencie rádiového spektra pre 5G a spolupracovali na budúcich aplikáciách 5G v oblastiach ako prepájanie s autami alebo elektronické zdravotníctvo.
EÚ a Japonsko spoločne preinvestujú v priebehu nasledujúcich dvoch rokov 12 miliónov eur na projekty súvisiace so sieťou 5G, aby prispeli k rozvoju takzvaného internetu vecí, cloud computingu a platforiem na úschovu obrovského množstva dát.
EÚ a Japonsko sa zároveň dohodli na prehĺbení spolupráce v oblasti výskumu a inovácií, založenej na spoločnej vízii pre túto oblasť. Eurokomisár pre výskum, vedu a inovácie Carlos Moedas spresnil, že obaja partneri musia riešiť mnoho rovnakých problémov, ako sú energetická bezpečnosť, starnutie populácie alebo prístup ku kritickým materiálom.
"Je len prirodzené, že budeme úzko spolupracovať pri hľadaní riešení na tieto výzvy," uviedol Moedas.
Dohoda bude stavať na silných spoločných väzbách vo výskume, najmä v oblasti informačných a komunikačných technológií a letectva, a posilní tiež spoluprácu v oblasti zdravotníctva a lekárskeho výskumu, životného prostredia, energetiky a fyziky.
Obe strany sa dohodli na vytvorení spoločného mechanizmu financovania, ktorý má zjednodušiť financovanie spoločných projektov výskumu a inovácií.
V rámci summitu bola podpísaná aj dohoda na podporu vedeckých výmen medzi Japonskou spoločnosťou pre podporu vedy (JSPS) a Európskou radou pre výskum (ERC).
ERC je prvou paneurópskou grantovou agentúrou podporujúcou špičkový hraničný výskum (výskum na hraniciach poznaného a nepoznaného) a vedeckú excelentnosť v celej Európe.