Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2015, 08:02

Kuba získala prvenstvo. Urobila významný krok k liečbe HIV

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v utorok Kubu za prvú krajinu na svete, v ktorej sa podarilo zastaviť prenos vírusu HIV a syfilisu z matky na dieťa.


Snímka: Reuters

Medzinárodné delegácie, ktoré v marci na Kubu vyslali WHO a Panamerická zdravotnícka organizácia (PAHO), rozhodli, že Havana splnila potrebné kritéria, uvádza sa vo vyhlásení WHO.

V roku 2013 sa na Kube narodili iba dve deti s HIV a päť so syfilisom, uvádza sa vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters.

Bezplatný prístup k zdravotnej starostlivosti považuje kubánska komunistická vláda za jeden z najväčších úspechov revolúcie v roku 1959. Kubánci sa však sťažujú na pokles štandardov v zdravotníctve, ku ktorému došlo po páde Sovietskeho zväzu v roku 1991.

PAHO a WHO ocenili Kubu za to, že matkám poskytuje prístup k prenatálnej starostlivosti vrátane testovania na HIV a syfilis, ako aj za liečbu matiek, u ktorých boli výsledky testov pozitívne.

Obe organizácie spustili kampaň na zastavenie vrodeného prenosu HIV a syfilisu na Kube a v ďalších krajinách v roku 2010.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.