Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2016, 19:29

Najmenej 60 ľudí zomrelo po dvojitom samovražednom útoku v Nigérii

Prinajmenšom 60 ľudí zahynulo v utorok pri dvojitom samovražednom útoku v utečeneckom tábore na severovýchode Nigérie. S odvolaním na miestnu armádu o tom dnes informovala agentúra Reuters. Teroristické útoky v oblasti už od roku 2009 páchajú islamistické milície Boko Haram.

Dvojitý atentát sa odohral v tábore asi 85 kilometrov od Maiduguri, metropoly severonigerijského štátu Borno, ktorý je baštou radikálov z radikálnej skupiny Boko Haram. Práve ľudia, ktorí museli kvôli sedem rokov trvajúcemu povstaniu islamistov opustiť svoje domovy a uchýliť sa do provizórnych obydlí v tábore, sú obeťami útoku.

Hoci sa atentáty odohrali už v utorok, informácie o nich sa dostali na verejnosť až dnes a to kvôli rozsiahlemu výpadku telefónneho spojenia, informovala agentúra Reuters.

Útok pripisovaný radikálom z Boko Haram sa dnes odohral tiež na severe susedného Kamerunu. Zahynulo pri ňom najmenej šesť účastníkov pohrebu a 30 ďalších utrpelo zranenia. Aj tu útočili dvaja samovražední atentátnici.

Milície Boko Haram v Nigérii a susedných štátoch pozabíjali od roku 2009 už viac ako 17-tisíc ľudí. Takmer 2,5 milióna ľudí muselo kvôli násilnostiam opustiť svoje domovy. Mnoho sa ich uchýlilo do relatívneho bezpečia metropoly Maiduguri, ktorá v posledných rokoch narástla na dvojnásobok svojej pôvodnej veľkosti. Teraz má mesto asi štyri milióny obyvateľov.

Nigéria sa spolu s Čadom, Kamerunom, Nigerom a Beninom snaží v rámci medzinárodnej misie o sile 8700 vojakov radikálov poraziť. Hoci armády zaznamenali viacero úspechov, radikálov sa im zatiaľ úplne poraziť nepodarilo. Skupina Boko Haram sa pred časom prihlásila k teroristickej organizácii Islamský štát.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.