Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.01.2016, 13:27

Putin označil Ukrajinu za ohnisko nestability. A upozornil na ďalšie hrozby pre Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin schválil nové znenie stratégie ruskej národnej bezpečnosti. Dokument označuje Ukrajinu za "dlhodobé ohnisko nestability" a hlavné hrozby vidí v prozápadných revolúciách v postsovietskom priestore, v americkej politike zadržiavania Ruska a tiež v rozširovaní NATO, ktoré sa vraj približuje k ruským hraniciam.

Za príčinu ozbrojeného konfliktu na východe Ukrajiny dokument označuje "podporu USA a Európskej únie pre protiústavný štátny prevrat na Ukrajine", ktorý "viedol k hlbokému rozkolu ukrajinskej spoločnosti a k ​​vzniku ozbrojeného konfliktu". V súvislosti so zmenou ukrajinského režimu sa stratégie zmieňujú tiež o údajnej snahe Západu "zabrániť integračným procesom" na území bývalého Sovietskeho zväzu.


Prečítajte si aj: Porošenko: Rusi sa nás snažia ekonomicky udusiť, ale neuspejú


"Postoj Západu, ktorý sa snaží čeliť integračným procesom, a vytváranie ohnísk napätia v eurázijskom regióne majú negatívny vplyv na naplnenie ruských národných záujmov," hovorí sa v dokumente, z ktorého citovala britská stanica BBC.

Kyjev a Západ obviňujú Moskvu, že predvlani na jar anektovala Krym a rozpútala proruské povstanie v Donbase na východe Ukrajiny v odvete za zvrhnutie proruského prezidenta Viktora Janukovyča a príklon krajiny k Západu. Hoci Kremeľ ruské zasahovanie popiera, množstvo Ukrajincov konflikt v Donbase, ktorý si vyžiadal vyše 9-tisíc mŕtvych, považuje za vojnu vedenú Ruskom proti ich krajine.

Pokiaľ ide o vzťahy s USA, ruská stratégia tvrdí, že "samostatná domáca a zahraničná politika Ruskej federácie naráža na odpor Spojených štátov a ich spojencov, snažiacich sa zachovať si nadvládu vo svetových záležitostiach".

Napriek tomu Rusko usiluje o zblíženie s USA "na základe zhody záujmov, vrátane ekonomických", a "vzhľadom ku kľúčovému vplyvu rusko-amerických vzťahov na celkovú medzinárodnú situáciu".

Ako o nových výzvach sa dokument zmieňuje o nebezpečenstve získania jadrových zbraní teroristami, o kybernetických útokoch a o vyhrotení demografických problémov. Upozorňuje tiež, že "úloha sily v zahraničnej politike sa nezmenšuje".

Vznik a silnejúci vplyv radikálnej organizácie Islamský štát pripisuje Moskva dôsledkom "dvojakého metra", ktorý podľa nej niektoré štáty uplatňujú v boji proti terorizmu.

Upraviť stratégiu národnej bezpečnosti, schválenú ešte v roku 2009, nariadil Putin začiatkom vlaňajšieho júla, kedy uviedol, že Rusko musí systémovo reagovať na meniacu sa situáciu vo svete.


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.