Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2015, 00:00

Vek lietadla nezohráva dôležitú úlohu

Havarovaný stroj A320 spoločnosti Germanwings bol jedným z najstarších strojov vo flotile nemeckého dopravcu. Samotný fakt, že lietadlo mala už 24 rokov, však podľa experta na letectvo neznamená veľké riziko. Je tiež nepravdepodobné, že by mala vôbec prvá tragická havária nízkonákladovej spoločnosti v Európskej únii vplyv na popularitu lacného lietania. Zrútený Airbus A320 bol jedným z najstarších strojov tohto radu, prvýkrát vzlietol v roku 1990. Podľa leteckého publicistu Martina Velka je priskoro na hodnotenie toho, čo sa stalo, no vek stroja sám osebe nič neznamená. „Vek nie je parameter. Samozrejme, že štatistika hovorí, že sa to vekom môže zhoršovať a skôr sa môže niečo pokaziť,“ uviedol. Podľa BBC aerolínie Germanwings doteraz nemali žiadnu nehodu. Ich airbusy boli v priemere niečo vyše deväť rokov staré. Výnimkou bol práve stroj, ktorý sa zrútil v Alpách.

Ten mal 24 rokov. Podľa spoločnosti PwC nízkonákladové aerolínie tvoria viac ako štvrtinu svetového leteckého biznisu. Lufthansa, ktorá Germanwings vlastní, pritom patrí podľa serveru AirlineRatings. com do rebríčka desiatich najbezpečnejších leteckých dopravcov na svete. Od roku 1993 nemala žiadnu smrteľnú haváriu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.