StoryEditor

Ukrajinská vláda prežila. Premiér sa nevedel dostať do parlamentu

03.12.2013, 12:48
Autor:
tasr, stltasr, stl
Ukrajinský parlament dnes hlasoval o vyjadrení dôvery vláde Mykolu Azarova.

Ukrajinský parlament dnes nepodporil návrh opozície na vyslovenie nedôvery vláde Mykolu Azarova, ktorá 21. novembra rozhodla o pozastavení príprav na integráciu Ukrajiny do európskych štruktúr.

Za opozičný návrh na odvolanie vlády hlasovalo len 186 poslancov. Na to, aby bol návrh troch opozičných frakcií schválený, bolo potrebných najmenej 226 hlasov.

Zasadnutie parlamentu malo búrlivý priebeh, informovala agentúra RIA Novosti. Podľa nej poslanci najprv veľmi dlho čakali na premiéra a členov vlády, ktorí sa údajne nedokázali dostať do budovy. Jeden z vodcov opozície, šampión v boxe, Vitalij Kličko sa z tribúny dokonca ponúkol, že ministrov prevedie davom demonštrantov, ktorí opäť obkľúčili budovu parlamentu.

Premiér Azarov neskôr v príhovore k poslancom kritizoval terajšiu opozíciu za uzavretie pre krajinu nevýhodných plynárenských kontraktov a upozornil, že opozícia bude niesť zodpovednosť za to, že teraz nabáda ľudí na ničím neodôvodnené konanie. Opoziční poslanci jeho slová prekrikovali skandovaním "Hanba!" a "Lož!".

Azarov dodal, že vláda demonštrantom "podala ruku", čím mal na mysli jej ochotu viesť s nimi dialóg, ale súčasne upozornil, že "ruka sa kedykoľvek môže zovrieť v päsť". Vyzval demonštrantov, aby sa odvrátili od ľudí, ktorí "politikárčia a derú sa k moci".

Kritizoval tiež, že vystúpenia rečníkov na demonštráciách oslabujú medzinárodnú pozíciu Ukrajiny, a vyhlásil, že trojstranné rokovania Ukrajiny, Ruska a EÚ sú potrebné na to, aby EÚ pochopila požiadavky Moskvy.

Opozíciu Azarov upozornil, že súčasná situácia nie je ďaleko od rokov 2008-09, keď vláda tiež nemohla plniť svoje základné funkcie, v dôsledku čoho došlo "ku katastrofe: pádu hrivny a nárastu cien". "Toto chcete?" pýtal sa Azarov a dodal: "Ukrajina to vydrží".

Zástupca opozičnej strany Sloboda vo svojom vystúpení uviedol, že v každej inej krajine by vláda po takom kroku už dávno dobrovoľne odstúpila. Opozičný blok Baťkivščyna žiadal okamžité odvolanie ministra vnútra Vitalija Zacharčenka. Poslancov vládnej Strany regiónov opozícia v podstate vypískala po tom, ako viacerí z nich vyhlásili, že Ukrajina nepotrebuje opozíciu, ale pokoj a poriadok. "Odvolanie vlády vyvolá sociálne nepokoje," upozornili.

Masové akcie prívržencov integrácie Ukrajiny do EÚ sa začali 21. novembra, keď vláda Mykolu Azarova rozhodla o pozastavení príprav na podpísaní asociačnej zmluvy s EÚ a zmluvy o voľnom obchode.

Akcie opozície majú podporu na Západe, kriticky sa k nim vyjadruje vedenie Ruska, ktoré údajne vyvíjalo na Ukrajinu nátlak, aby sa jej vláda vzdala proeurópskeho kurzu.

01 - Modified: 2005-10-07 10:47:00 - Feat.: 0 - Title: Podľa Berlusconiho je Putin skutočným demokratickým lídrom
01 - Modified: 2023-10-02 18:31:49 - Feat.: - Title: Ochrana štátnosti Ukrajiny je pre Úniu strategickou prioritou, vyhlásil minister Wlachovský 02 - Modified: 2023-10-02 18:10:22 - Feat.: - Title: Ukrajina vyškrtla zo zoznamu sponzorov vojny maďarskú banku OTP 03 - Modified: 2023-10-02 16:18:18 - Feat.: - Title: Buď úplné, alebo žiadne. Šéf európskej diplomacie odmieta postupné členstvo Ukrajiny v Európskej únii 04 - Modified: 2023-10-02 10:42:19 - Feat.: - Title: Ukrajinský ostreľovač Ghost osobne zneškodnil už 113 Rusov: Je jedno, aký si strelec, ak nevieš prežiť v teréne 05 - Modified: 2023-10-02 09:26:58 - Feat.: - Title: Kyjev reaguje na volebnú výhru Fica. Čoho sa Ukrajina z jeho strany obáva najviac?
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. október 2023 23:13