Na gréckom ostrove Lesbos neustáva napätie. V pondelok večer sa policajti s obuškami snažili zvládnuť dav utečencov, ktorí sa pokúšali dostať na trajekt do Atén. Policajti s podporou pobrežnej stráže mali problém ich zastaviť. Ľudia na ich pokyny nereagovali. Podľa informácií agentúry AFP sa na plavidlo odoslané gréckou vládou malo v úmysle nalodiť približne 2500 ľudí, píše portál iDNES.cz.
"Som tu už osem dní, deväť dní, už si ani nedokážem spomenúť," povedal pre agentúru AFP študent inžinierstva Aladdin, ktorý sa chce skontaktovať so svojim bratom žijúcim v Nemecku. "Niektorí sú tu štrnásť alebo pätnásť dní," dodal.
Grécky minister pre imigračnú politiku Janis Muzalas je situácia na východoegejskom Lesbose teraz "skutočne blízko k explózii".
Ostrov neďaleko tureckých brehov znáša hlavnú vlnu prílivu migrantov utekajúcich pred vojnou alebo chudobou. V súčasnosti sa tam tiesni vyše 15-tisíc. "To predstavuje zhruba pätinu ostrovnej populácie," povedal Muzalas v pondelkovom vysielaní rozhlasovej stanice To Vima.
Vyčerpanie a nervozita je podľa správ AFP zrejmá ako na strane utečencov, tak u obyvateľov ostrova. Grécke úrady v nedeľu zadržali dvoch sedemnásťročných obyvateľov ostrova za to, že na sýrske rodiny, ktoré sa utáborili v parkoch, hádzali zápalné fľaše.
Obušky poriadkovej jednotky rozohnali skupinu utečencov čakajúcich na registráciu. Chceli tak zabrániť stretom medzi Afgancami a Sýrčanmi, ktorí majú v tomto procese prednosť.
V nedeľu úrady v Aténach prijali mimoriadne opatrenia, aby urýchlili presun utečencov do gréckej metropoly a uľahčili ďalší proces.
Gréci teraz zápasia s obrovským náporom stoviek tisíc utečencov predovšetkým zo Sýrie, Afganistanu či Iraku, ktorí sa snažia využívať najkratšej cesty vedúce do Európy.
Z tureckých prístavov mieria najmä na grécke ostrovy Kos, Lesbos, Samos a Agathonisi. Na nich potom tisíce utečencov čakajú na registráciu a následne na trajekty, ktoré ich preplavia do kontinentálnej Európy.
Zdroj: Reuters