Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2015, 17:49

Hovoríte o genocíde? Pozrite sa, čo robíte na Ukrajine, odkázal Erdogan Putinovi

Rusko by malo vysvetliť svoje kroky na Ukrajine a Kryme predtým, než označí vyvražďovanie Arménov osmanskými Turkami z roku 1915 za genocídu, vyhlásil dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

"Nie je to po prvý raz, čo Rusko v tejto problematike použilo slovo genocída. Osobne som zarmútený, že Putin urobil takýto krok. Čo sa deje na Ukrajine a na Kryme, je evidentné. Mali by to vysvetliť predtým, než budú hovoriť o genocíde," povedal na tlačovej konferencii v Ankare Erdogan, ktorého citovala agentúra Reuters.

Erdogan aj v sobotu slovne zaútočil na lídrov krajín, ktoré uznali vyvražďovanie Arménov osmanskými Turkami za genocídu. Obvinil Francúzsko, Nemecko, Rusko a Rakúsko - ktorých lídri alebo parlamenty nedávno označili zabíjanie Arménov za genocídu - z podpory "tvrdení postavených na arménskych klamstvách".

Turecký prezident obvinil aj Spojené štáty z nadržiavania Arménsku, hoci americký prezident Barack Obama vo svojom výročnom posolstve nepoužil výraz "genocída".

Historici odhadujú, že osmanskí Turci vyvraždili v čase prvej svetovej vojny až 1,5 milióna Arménov, čo sa však všeobecne pokladá za prvú genocídu 20. storočia. Turecko popiera, že smrť týchto ľudí je genocídou - podľa Ankary ide o obete prvej svetovej vojny alebo súvisiacich povstaní.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.