Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2016, 07:50

Turecko označilo útoky na civilistov v Sýrii za vojnové zločiny

Turecko obvinilo v pondelok Rusko zo spáchania "zjavného vojnového zločinu" po tom, ako v severnej časti Sýrie zahynuli desiatky ľudí v dôsledku zasiahnutia škôl a zdravotníckych zariadení raketami.

Informuje o tom agentúra Reuters, podľa ktorej sa najnovšie krviprelievanie odohralo v čase zintenzívňovania ofenzívy sýrskej armády podporovanej Ruskom proti povstalcom v provincii Aleppo, kde obyvatelia pripisujú zodpovednosť za tieto útoky Rusom.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí v pondelok neskoro večer varovalo, že ak Rusko takéto útoky okamžité nezastaví, bude nutné rátať s rozsiahlejšími a vážnejšími dôsledkami.

Nový francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault takisto vydal vyhlásenie, kde dôrazne odsúdil vojenský útok na jednu z nemocníc v Sýrii a upozornil, že takéto akcie namierené proti zdravotníckym zariadeniam predstavujú vojnové zločiny.

Nálet v meste Maarat Numán v provincii Idlib na severe Sýrie zničil v pondelok provizórnu kliniku podporovanú humanitárnou organizáciou Lekári bez hraníc (MSF).

Organizácia následne informovala o siedmich obetiach, z toho piatich pacientoch a dvoch zamestnancoch kliniky a ďalších minimálne ôsmich nezvestných. Prezident francúzskej pobočky MSF vyjadril presvedčenie, že za tento nálet nesú zodpovednosť ruské alebo sýrske vládne sily, sýrsky veľvyslanec v Rusku však označil za vinníka americké letectvo.

Poradkyňa Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Susan Riceová odsúdila "tým najdôraznejším spôsobom" zintenzívnené boje na severe Sýrie a upozornila, že odporujú záväzkom prijatým významnými mocnosťami počas minulotýždňovej konferencie v Mníchove.

Zatiaľ čo Turecko obviňuje Rusko z vojnových zločinov, Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov by sa mala v utorok na žiadosť Ruska zaoberať naopak správaním Turecka, ktoré posledné tri dni ostreľovalo kurdské milície na priľahlom území Sýrie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.