Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2013, 19:48

Palestínskeho lídra Arafata možno otrávili polóniom

Dlhoročného palestínskeho lídra Jásira Arafata možno otrávili rádioaktívnym izotopom polónia 210. Vyplýva to zo štúdie švajčiarskych vedcov z Univerzity v Lausanne (UNIL), ktorú cez víkend publikoval britský lekársky časopis Lancet a informovala o nej panarabská spravodajská stanica al-Džazíra.

Vedci objavili vo vzorkách Arafatovej krvi, moču a slín veľké množstvo tohto vysokorádioaktívneho prvku. Výskumné úsilie vedcov z UNIL bolo iniciované vyšetrovaním zo strany al-Džazíry, ktoré viedlo tiež k exhumácii Arafatových telesných pozostatkov vlani v novembri.

Palestínsky líder ochorel v októbri 2004 a trpel rozličnými symptómami vrátane žalúdočnej nevoľnosti a bolesti brucha. V priebehu niekoľkých týždňov sa jeho stav rapídne zhoršil a previezli ho z jeho sídla v Ramalláhu na Izraelom okupovanom Západnom brehu do vojenskej nemocnice vo francúzskom meste Clamart neďaleko Paríža.

Jeho stav sa však naďalej zhoršoval, postupne mu zlyhali obličky a upadol do kómy. Zomrel 4. novembra 2004 na krvácanie do mozgu vo veku 75 rokov. Napriek niekoľkým prevedeným testom sa bezprostredne nedokázala prítomnosť toxickej látky v jeho tele a presná príčina jeho smrti zostala neznáma, resp. nezistená.

Po deväťmesačnom vyšetrovaní zo strany al-Džazíry, v rámci ktorého zaslali niekoľko Arafatových osobných vecí na testy do Paríža, sa dospelo k záveru, že skúmané predmety patriace zosnulému lídrovi obsahujú neobvykle vysoké hodnoty polónia. Výsledky potvrdil aj Inštitút lekárskej fyziky (IRA) v Lausanne.

Na základe týchto zistení vyzvala Arafatova vdova Suha palestínske úrady, aby prikročili k exhumácii jej manžela. Podľa časopisu Lancet najnovšie nálezy "podporujú možnosť Arafatovho otrávenia izotopom polónia 210". Konečné výsledky najnovších analýz budú publikované v krátkom čase.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.