Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2015, 22:46

Severná Kórea obvinila USA: Pokúšajú sa využiť smrtiace zbrane

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) obvinila Spojené štáty, že na ňu podnikli útok antraxom, a zároveň vyzvala Bezpečnostnú radu OSN, aby vyšetrila "biologické úklady Washingtonu".

K obvineniu došlo potom, ako sa na americkej vojenskej základni v Kórei objavila vzorka so živými baktériami antraxu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Americké ministerstvo obrany (Pentagón) prednedávnom oznámilo, že vzorky so živými baktériami alebo spórami antraxu, ktorý možno využiť ako biologickú zbraň, zaslalo nedopatrením americké vojenské laboratórium pracoviskám v Austrálii, Kanade, Británii, Južnej Kórei, v 19 amerických štátoch a v metropole Washington.

"Spojené štáty nielenže vlastnia smrtiace zbrane hromadného ničenia..., ale pokúšajú sa ich aj využiť v boji proti Severnej Kórei," uvádza sa v liste severokórejského veľvyslanca pri OSN adresovanom Bezpečnostnej rade a generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi.

Príloha listu obsahovala aj vyhlásenie Komisie národnej obrany KĽDR, ktorá vyzýva svet, aby zásielku antraxu pokladal za "najzávažnejšie ohrozenie mieru a ohavný zločin, ktorého cieľom je genocída".

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.