Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2015, 19:48

Česko zažíva najteplejší deň roka. Pri Prahe namerali vyše 39 stupňov

Prvý augustový piatok roka 2015 je v Českej republike najteplejším dňom roka. Doteraz mal tento primát 22. júl, keď v Husinci-Řeži pri Prahe namerali 39,2 stupňa Celzia. V rovnakej lokalite namerali dnes už 39,3 stupňa Celzia.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už v priebehu popoludnia informoval, že denné teplotné rekordy padli dnes na väčšine meracích staníc v krajine.

V piatich lokalitách vystúpila ortuť teplomerov okolo 15.00 hod nad hranicu 38 stupňov Celzia. Popri tej spomínanej-rekordnej boli ďalšími takýmito meracími stanicami Česká Lípa, Poděbrady, Stará Boleslav a Dobřichovice.

Práve s Dobřichovicami sa spája český historický teplotný rekord, ktorého hodnota je od 20. augusta roku 2012 40,4 stupňa Celzia. Jeho prekonanie v tejto lokalite meteorológovia nepredpokladajú.

Meteorológovia však predpokladajú, že ani spomínané hodnoty, ani počet lokalít s podobne vysokými hodnotami nemusia byť konečné.

ČHMÚ varoval dnes pred extrémnymi teplotami občanov v Prahe, ako aj Stredočeskom, Plzenskom, Pardubickom a Královohradeckom kraji.

Navyše je jeho prognóza na august dosť jednoznačná, horúčavy majú sprevádzať najmenej ďalších desať dní, celý august by však mohli byť nadpriemerné teploty spojené s pretrvávajúcim suchom, čo by z prázdnin 2015 mohlo urobiť najteplejšie a najsuchšie v histórii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.