Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2015, 07:35

Riešenie krízy v Líbyi podľa OSN je vláda národnej jednoty

Organizácia Spojených národov vyzvala v noci nadnes znepriatelené aliancie v Líbyi, aby vytvorili vládu národnej jednoty a ukončili tak konflikt, ktorý sa v krajine rozpútal po páde režimu Muammara Kaddáfího v roku 2011. Informovala o tom agentúra Reuters.

Líbya sa od zvrhnutia Kaddáfího vlády už štvrtý rok zmieta v politickom chaose. Rozdelená je medzi medzinárodne uznanú vládu sídliacu v meste Tobruk a islamistami podporovanú vládu v metropole Tripolis.

Návrh OSN prišiel po niekoľkých mesiacoch často prerušovaných rokovaní medzi oboma znepriatelenými stranami. Delegáti z Tripolisu však odmietli zverejniť mená svojich zástupcov v novej vláde, pretože žiadajú ďalšie úpravy návrhu mierovej dohody, ktorú im koncom septembra predložili predstavitelia OSN.

"Parlament v Tripolise sa vo štvrtok rozhodol, že mená nezverejní, a žiada ďalšie zmeny v texte dohody," uviedol mimoriadny vyslanec OSN pre Líbyu Bernardino León v marockom meste Schírát, kde sa konala väčšina rozhovorov medzi dvoma znepriatelenými voľnými alianciami, ovládajúcimi Líbyu.

Západné mocnosti na obe strany naliehajú, aby návrh dohody z dielne OSN prijali, pretože sa obávajú, že časti Líbye ovládnu islamskí militanti a vzniknutý chaos využijú pašeráci ľudí, ktorí na utečencoch z vojnových oblastí zarábajú milióny dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.