Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2014, 19:57

Ameriku ochromil mráz. Padajú rekordy a problémy majú tisíce letov

Severovýchodnú a stredozápadnú časť Spojených štátov sužovalo dnes nesmierne mrazivé počasie miestami sprevádzané víchricou, ktoré bude pretrvávať aj v nasledujúcich dňoch. Letecké spoločnosti z dôvodu nepriaznivého počasia zrušili dnes takmer 1000 letov, pričom ďalších 4211 spojení malo výraznejšie meškania.

Najviac zasiahnuté sú letiská v Chicagu a New Jersey (Newark). Letecká doprava je v USA ochromená už niekoľko dní, pripomína agentúra Reuters.

Nová vlna chladného vzduchu zo severu prinesie v nasledujúcich dňoch rekordne nízke teploty v štátoch Montana, Michigan či Pensylvánia, predpovedal podľa AP meteorológ Bob Oravec z Národnej meteorologickej služby (NWS).

Napríklad okolie Pittsburghu môže v najbližších dňoch počítať s teplotami okolo mínus 24 stupňov Celzia, v Chicagu môže teplota podľa predpovede ešte o dva stupne klesnúť.

Guvernér štátu Minnesota Mark Dayton nariadil na pondelok zatvorenie všetkých verejných škôl, aby ochránil deti a mladistvých pred nebezpečenstvom súvisiacim s extrémne chladným počasím. Úrady a školy boli už v predošlých dňoch zatvorené v New Yorku, Bostone i New Jersey.

Zlým počasím doteraz najviac zasiahnutým mestom bol Boston, kde však po zlepšení situácie v piatok večer zrušili výnimočný stav. Podľa novín Boston Globe sa polícii podarilo v piatok zachrániť desať ľudí pred povodňou, ktorá zasiahla domy pri pláži v meste Duxbury v štáte Massachusetts.

Úrady od začiatku roka prisúdili zlému počasiu najmenej 11 obetí, ktoré si podľa agentúry AP vyžiadali zväčša nehody na cestách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.