Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2014, 10:23

Klaus povedie v Česku novú vládnu radu pre vzdelávanie

Novozriaďovanú českú Národnú radu pre vzdelávanie povedie bývalý prezident ČR Václav Klaus. Oznámila to dnes televízia ČT24 s odvolaním sa na ministra školstva ČR Marcela Chládka.

Minister chce, aby v jeho novom poradnom orgáne zasadli špičkoví odborníci s pestrým názorovým zložením, ktorí spoločne obsiahnu celú problematiku českého školstva. Rada by mala nastaviť dlhodobú edukačnú stratégiu tak, aby sa nemusela meniť s každým novým ministrom.

"Preto som do čela rady vybral bývalého prezidenta Václava Klausa, ktorý razí vo vzdelávaní trochu inú teóriu než ja. V niektorých veciach sa zhodneme, v iných nie, ale tak to má byť," uviedol Chládek, ktorý je členom ČSSD.

Exprezident Klaus v tejto súvislosti vyjadril "vážne pochybnosti" o kvalite českých škôl i o súčasnom spôsobe ich hodnotenia. "Ak môžem prispieť k nejakej zmene v tomto zmysle, rád to urobím," vyhlásil Klaus.

Problematikou školstva sa v rodine bývalého prezidenta zaoberá hlavne jeho syn Václav Klaus mladší, niekdajší riaditeľ súkromného gymnázia v Prahe-Libni. Klas mladší v súčasnosti pôsobí ako odborný hovorca strany ODS pre oblasť vzdelávania.

Národná rada pre vzdelávanie mala vzniknúť na budúci rok ako poradný orgán ministra školstva, a to na základe novely školského zákona. V 15-člennej rade by malo zasadnúť viacero výrazných osobností vrátane dvoch vysokoškolských rektorov.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.