Iránsky prezident Hasan Rúhání dnes uviedol, že jadrová dohoda dosiahnutá vlani medzi jeho krajinou a šiestimi mocnosťami je "zlatou stránkou" v dejinách Iránu. Jeho výrok prišiel iba deň po tom, ako bolo vo Viedni potvrdené stiahnutie sankcií voči tejto islamskej republike.
Teherán výmenou za to obmedzí svoje ambície v oblasti jadrového výskumu, ktorý by podľa Západu mohol slúžiť na vývoj atómových zbraní. Rúhání pri príležitosti predstavenia návrhu rozpočtu pre ďalší iránsky fiškálny rok v parlamente dodal, že predmetná dohoda predstavuje "zlomový bod" pre ekonomiku krajiny.
Irán sa stiahnutím ochromujúcich medzinárodných sankcií vymanil z dlhodobej hospodárskej izolácie a podľa Rúháního bude krajina v budúcnosti menej závislá od ropného priemyslu.
"Jadrová dohoda je príležitosťou, ktorú by sme mali využiť na rozvoj našej vlasti, zlepšenie kvality života národa a vytvorenie stability, ako aj bezpečnosti v regióne," vyhlásil Rúhání pred poslaneckým snemom.
Zrušenie sankcií spolu s výmenou väzňov, ktorá bola ohlásená krátko pred predtým, výrazne znížilo nevraživosť medzi Teheránom a Washingtonom. Zlé vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré zároveň ovplyvňovali celý Blízky východ, sa formovali od roku 1979, keď sa v Iráne uskutočnila islamská revolúcia.
Vďaka stiahnutiu sankcií budú rozmrazené iránske aktíva v hodnote desiatok miliárd dolárov a globálne spoločnosti, ktoré mali doteraz zákaz podnikať v Iráne, budú môcť využiť tamojší trh, konštatuje agentúra Reuters.
Ukončenie sankčného obdobia znamená pre šiitský Irán tiež viac prestíže, keďže sa krajina angažuje v niekoľkých sektárskych konfliktoch, najmä v sýrskej občianskej vojne, kde bojuje proti sunnitským povstalcom.
Stiahnutie sankcií je zároveň korunovaním úsilia samotného Rúháního, pragmatického duchovného, ktorý v roku 2013 zaznamenal v prezidentských voľbách drvivé víťazstvo vďaka prísľubu, že zredukuje medzinárodnú izoláciu Iránu.