Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2015, 00:05

Najlepšie zbrane džihádistov sú tisíce Humvee od Američanov

Viac ako dve tretiny vozidiel Humvee, ktoré Spojené štáty dodali irackej armáde, skončili v rukách Islamského štátu.

A teroristi z nich urobili jednu zo svojich najnebezpečnejších zbraní. Recept majú jednoduchý: naplnia ich výbušninami a odpália medzi svojimi nepriateľmi.


Snímka: Reuters

Obrnené terénne vozidlá majú na účely samovražedných atentátnikov z radov Islamského štátu hneď niekoľko predpokladov. Po prvé mučeníci za volantom chráni cestou k cieľu pred prípadnou streľbou, za druhé majú na sebe znaky irackej armády a môžu tak protivníka jednoducho zmiasť.

"Je užitočné mať bombu vo vozidle, ktoré je obrnené a ktoré môže ľahko zájsť do kolóny irackých vozidiel," povedal magazínu Foreign Policy Christopher Harmer z Inštitútu pre štúdium vojny, píše iDnes.cz.

Vozidlá majú dobrú pohyblivosť a k nepriateľovi sa môžu dostať z takmer akéhokoľvek uhla. Navyše unesú ďaleko viac výbušnín ako bežné automobily. "Humvee môžu vďaka svojej veľkosti viezť veľmi veľký náklad," tvrdí Harmer.

A hlavne: radikáli ich majú viac než dostatok. Nie je jasné, koľkých Humvee sa Islamský stať zmocnil, ale len v Mosule získali radikáli vlani v lete 2 300 vozidiel tohto typu.

Tanky? Na samovražedné atentáty nevhodné

Spojené štáty dodali Iračanom celkom okolo 3 500 Humvee, z toho viac ako tri tisícky vozidiel boli vybavené palubnými zbraňami. Nie je jasné, či toto číslo zahŕňa aj stovky Humvee, ktoré v krajine po sebe zanechali americkí vojaci.

Keď islamisti v polovici mája dobývali Ramadi, vykonali v boji o metropolu provincie Anbar asi tri desiatky samovražedných útokov pomocou vozidiel naplnených trhavinami. Je isté, že niekoľkokrát pri tom použili práve Humvee.

Začiatkom tohto týždňa sa Islamský štát prihlásil k samovražedným útokom v Bagdade, ktoré zabili takmer štyridsať ľudí. Podľa úradov k nim opäť využil masívne automobily montované v americkom štáte Indiana, ktorých názov vznikol skomolením oficiálnej skratky HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, teda Vysoko mobilné viacúčelové kolesové vozidlo).

Islamský štát Humvee nepoužíva len v Iraku, ale aj v susednej Sýrii. Okrem strojov, ktoré sa preslávili v operácii Púštna búrka v roku 1991, získal Islamský štát zo skladov irackej armády tiež tanky. Tie však k samovražedným akciám nevyužíva. Sú príliš obrnené a extrémisti by museli použiť oveľa viac výbušnín, aby rozrazili ich plášť. Vnútri je navyše iba obmedzený priestor.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.