Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2015, 07:30

Z komika prezidentom: Víťaz guatemalských volieb využil znechutenie voličov

Televízny komik Jimmy Morales sa stal novým prezidentom streadoamerického štátu Guatemala. V nedeľňajšom rozhodujúcom druhom kole volieb hlavy štátu získal tento kandidát nacionalistickej strany FCN viac ako 69 percent hlasov, oznámila v noci nadnes volebná komisia po sčítaní takmer všetkých hlasovacích lístkov.

Politický nováčik Morales doslova rozdrvil bývalú prvú dámu Sandru Torresovú, ktorá kandidovala za sociálnodemokratickú stranu UNE a dostala iba 31 percent hlasov. Tá svoju prehru uznala.

Morales, známy z vystúpení v televízii a vo filmoch, profitoval zo znechutenia väčšiny z viac ako 7,5 milióna voličov z etablovaných politikov. Voľby poznačilo odstúpenie a následné zatknutie doterajšieho prezidenta Otta Péreza Molinu pre podozrenie z korupcie. Medzičasom bol obžalovaný a čaká na súd.

Už v máji odstúpila z funkcie aj viceprezidentka Roxana Baldettiová; pre podozrenie z úplatkárstva je vo vyšetrovacej väzbe.

Druhého kola volieb sa zúčastnilo 51 percent Guatemalčanov, teda výrazne menej ako v prvom kole v septembri. Vtedy odovzdal svoj hlasy rekordný počet voličov - 70,38 percenta.

Guatemala je stále poznamenaná desaťročia dlhotrvajúcou občianskou vojnou, ktorá sa skončila v roku 1996. S 3478 dolármi na obyvateľa síce patrí ku krajinám so strednými príjmami, avšak viac ako polovica jej obyvateľstva žije pod hranicou chudoby. V pomere k veľkosti ekonomiky nie sú verejné výdavky nikde také nízke ako v Guatemale. Viac ako dve pätiny jej obyvateľstva tvoria domorodí Indiáni, ale politiku a ekonomiku ovládajú ich krajania s európskymi koreňmi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.