Budú tí, ktorí zostrelili malajzijské lietadlo, niekedy potrestaní? Ak by sme mali ussudzovať podľa podobných prípadov z minulosti, už dopredu poznáme výsledok. Pravdepodobnosť je nula.
Paradoxne najbližšie k trestu boli dvaja piloti v naozaj nečakané dobe. Pred súd ich hnala aj nečakaná strana - za niečo, za čo by možno pred pár rokmi boli skôr povýšení.
Bolo to v roku 1955, za hlbokej studenej vojny, piloti boli Bulhari a žalovalo ich ministerstvo vnútra. Za to, že zostrelili izraelské dopravné lietadlo. Paradoxné na tom je, že stíhači pritom vlastne len plnili rozkazy, ktoré dostali.
Izraelské lietadlo bolo zostrelené, keď sa pri lete z Viedne zatúlalo nad bulharské územie. Vyštartovali proti nemu dve stíhačky, ktoré sa ho snažili prinútiť k pristátiu. Ale izraelský pilot vedel, že do Grécka to má len skok, a tak sa snažil uletieť. Nato stíhači dostali od zástupcu veliteľa bulharského letectva generála Georgieva rozkaz k zostreleniu.
Lenže generál bol politicky zachladený. Nepochopil, že už nevládne Stalin a že teraz vládne Chruščov, ktorý chce s imperialistami vychádzať a nie ich zostreľovať.
A tak vypukol škandál, pretože súdruhovia v Sofii zrejme dostali od oveľa väčších moskovských súdruhov kvapky, že im kazí veľké otepľovanie vzťahov, ktoré predtým začal summit v Ženeve s USA, Britániou a Francúzskom. Niekto to musel exemplárne odniesť a vybraní boli piloti. Mali byť degradovaní a ísť do väzenia. Lenže sa napodiv aj vtedy ubránili. Nakoniec Bulharsko zaplatilo pozostalým z letu, ktorý nikdy nedoletel, odškodné.
A tak to zvyčajne dopadne. Viac už postihnutí z druhej strany nevyžmýkajú.