Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2013, 00:00

Česko sa úplne zmenilo. Za dva dni

Nástup hlási ANO Andreja Babiša. Pravica stratila milión voličov. ČSSD sama vládnuť nebude.

Ak mal v Česku niekto po piatkových a sobotňajších voľbách dôvod na oslavy, tak to bol jeden z najbohatších Čechov a Slovákov Andrej Babiš (na snímke).

Podnikateľ, ktorý je v politike nováčikom, iba tesne zaostal so svojím hnutím ANO za víťaznými sociálnymi demokratmi – v tejto chvíli je viac ako pravdepodobné, že bez neho nová vláda nevznikne. Česi, znechutení z medializovaných korupčných afér a nestabilnej politickej situácie, síce dali tvrdú lekciu tradičnej pravici (ODS, TOP 09), ale stabilitu to znamenať nemusí. Do nového parlamentu posadili totiž až sedem politických subjektov.


Zmena v Česku: v piatich bodoch...alebo malý návrat k jednej malej revolúcia

 

Za dvere nového parlamentu sa po víkendových voľbách v Česku dostalo až sedem strán. Očakávaná stabilizácia pomerov u susedov sa tak odkladá na neurčito, pretože nikto nedokáže v tomto okamihu vytvoriť vládu sám alebo garantovať väčšinu hlasov v 200-člennej snemovni. Ak sa nemajú opakovať predčasné voľby, musia sa na spolupráci dohodnúť sociálni demokrati, ANO Andreja Babiša a staronová parlamentná strana – lidovci.

Majiteľ Agrofertu Holding (ten vlastní aj vydavateľstvo Ecopress a slovenské HN) a politický nováčik Andrej Babiš sa po volebnom zemetrasení stal tak skutočným víťazom volieb. Nielenže sa jeho hnutie ANO stalo po ČSSD druhým najsilnejším poslaneckým klubom s počtom 47 mandátov, ale bez Babiša ČSSD novú funkčnú vládu nezostaví. Líder ANO však striktne odmieta zvyšovanie daní, ktoré presadzujú sociálni demokrati.

Enormne prepadli bývalé vládne strany ODS a TOP 09, tieto dva pravicové subjekty prišli oproti ostatným voľbám dokopy zhruba o milión voličov. Doplatili na korupčné škandály, kontroverzných podnikateľov a znechutenie ľudí – výsledkom bude pôsobenie v slabej opozícii. ODS preto chystá výmenu vedenia, TOP 09 Karla Schwarzenberga si to kvôli pretrvávajúcej popularite svojho lídra úplne dovoliť nemôže.

Na rozhodujúci zápas sa vydal tragikomický víťaz volieb, predseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sociálni demokrati sa po rokoch v opozícii oslabili, nemajú dosť hlasov ani na vládu s tichou podporou KSČM a prezident Miloš Zeman preferuje v ČSSD Michala Haška, ktorý Sobotku predbehol v krúžkovaní voličov na južnej Morave. Ak Sobotka nedokáže malý zázrak – presvedčiť Zemana, že bude premiérom silnej vlády, sú jeho dni na čele ČSSD spočítané. Mimochodom, najužšie vedenie ČSSD už to odpočítavanie začalo aj bez Sobotku, na tajnom stretnutí so Zemanom.

Abnormálne veľké upratovanie voličov zasiahlo aj značky Zeman a Václav Klaus. Ich stranícke fankluby (zemanovci, resp. bobošíkovci) vo voľbách vybuchli a ďalší politický osud exprezidenta Klausa, ktorý sa vymedzil voči svojej bývalej ODS, zostáva veľkou neznámou. Na rozdiel od neho sa môže prezident Zeman – po neúspešnom experimente s vlastnou stranou – sústrediť pri povolebných rokovaniach so svojou „bývalou“ ČSSD na presadenie vlastného spojenca Haška na post premiéra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.