Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2015, 19:17

Nemci sa smejú neonacistom, netrafili na vlastný pochod

Zatiaľ čo odporcovia policajti na miesto vo vopred nahlásený čas dorazili, radikáli skončili v 200 kilometrov vzdialenom Mannheime.

Zástupcovia krajne pravicovej Národnodemokratickej strany Nemecka NPD sa po víkendovom fiasku, kedy nastúpili do zlého vlaku a museli tak zrušiť plánovaný pochod vo Freiburgu, stali obľúbeným terčom posmechu Nemcov. Zatiaľ čo jej odporcovia aj policajti na miesto vo vopred nahlásený čas dorazili, radikáli skončili v 200 kilometrov vzdialenom Mannheime.

O kurióznej situácii informoval nemecký denník Bild. Chyba podľa neho nastala v Karlsruhe, ktorý je zhruba na polceste medzi Freiburgom a Mannheimom a v ktorom mala dvadsaťčlenná delegácia NPD prestúpiť. Pôvodne sa síce členovia NPD vydali k správnemu vlaku, polícia ich ale nastúpiť nenechala, lebo v súprave už boli futbaloví ultras mieriaci na bundesligový zápas.

Skupina preto nastúpila do ďalšieho vlaku, ktorý však išiel opačným smerom práve do Mannheimu. Nikto si očividne nepreveril, kam vlak ide. "Stačil by jeden pohľad na tabuľu odchodov na nástupišti. Kto vie čítať, má výhodu," glosoval situáciu Bild.

"Neviem, ako sa to stalo, ale NPD nám zatelefonovala, že neprídu a že sú vo vlaku do Mannheimu," citoval portál TheGuardian.com policajného hovorcu Dirka Klosea. "NPD teraz tvrdí, že do Mannheimu išli zámerne."

Delegáciu radikálnej pravice nešetria ani na sociálnych sieťach. "Náckovia zase raz bez vodcu nenašli ten správny vlak," komentoval zrušenie sobotňajšej demonštrácie jeden z užívateľov Twitteru. Ďalší zase poznamenal, že priaznivci radikálnej pravice "sú tak hlúpi, že nedokážu jazdiť ani vlakom".

Na internete sa objavili aj posmešky v narážke na hnedú farbu nacistických uniforiem: miesto šedej kôry mozgovej majú vraj priaznivci NPD kôru hnedú.

Zrušený pochod NPD privítali vo Freiburgu obyvatelia mesta, policajti aj úrady. "Nechýbali nám," vyhlásil zástupca starostu Otto Neideck.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.