Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Využitie výcvikového strediska v juhomaďarskom meste Taszár, ktoré poskytla vláda MR pre potreby americkej armády v rámci prípravy na možný vojenský konflikt v Iraku, prerástlo do otvoreného vnútropolitického sporu. Po predchádzajúcich výhradách opozície ho v pondelok odštartoval István Simicskó, poslanec strany FIDESZ a jej obranný expert. Obvinil vládu a premiéra Pétera Medgyessyho zo zavádzania verejnosti a zo zámerného zatajovania informácií súvisiacich s aktivitami USA v krajine. Podľa neho Fidesz neverí tomu, že Američania budú v Taszáre viesť iba jazykové kurzy. Premiéra sa verejne opýtal, prečo ponúkol výcvikovú bázu na vojnu proti Iraku, či vie, akých národností sa výcvik bude týkať, čo bude jeho skutočným obsahom a či vzala vláda do úvahy prípadné reakcie teroristických organizácií. "Ľutujem, že pán Simicskó nemá ani predstavu o tom, že krajina má aj nejaké záväzky," reagoval na kritiku premiér Medgyessy. Maďarsko podľa neho poskytnutím bázy v Taszáre dalo najavo, že je súčasťou nejakého spojeneckého zväzku.
V týchto dňoch prebiehajú na základni posledné prípravy na príchod tzv. sprostredkovateľov, ktorí by mali v Iraku pôsobiť ako kontaktné osoby medzi americkou armádou a irackými občianskymi inštitúciami. Pôjde prevažne o Arabov -- irackých štátnych príslušníkov, ale aj o Američanov a občanov iných národností, príslušne jazykovo vybavených, so znalosťami domácich pomerov, ktorí sú v zmluvnom vzťahu s americkou armádou, informoval generálny riaditeľ komunikačného odboru ministerstva obrany Péter Matyuc. Podľa vládneho rozhodnutia by ich nemalo byť viac ako tritisíc, pričom výcvik by zabezpečovalo 1 500 Američanov. Okrem jazyka a irackých reálií sa budú zdokonaľovať aj v sebaobrane s použitím pištolí. Ich príchod sa očakáva koncom mesiaca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.