Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2015, 18:54

Kalamita ochromila Nemecko a Rakúsko. Hlásia prvé obete


Orkán Niklas sprevádzaný prudkým nárazovým vetrom pocítili dnes v plnej miere nielen vo viacerých regiónoch Nemecka, ale aj susedného Rakúska. Informovali o tom agentúry DPA a APA, ako aj rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

V oboch krajinách si vietor, ktorý podľa meteorológov dosahoval miestami rýchlosť okolo 150 km/h, na najvyššom končiari Nemecka Zugspitze až do 192 km/h, vyžiadal už prvé obete.

V Gross Santerslebene neďaleko Magdeburgu v nemeckej spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko zahynul majiteľ domu pred vchodom do svojho bydliska, keď ho privalil vyvrátený betónový múr.

V spolkovej krajine Porýnie-Falcko dopadol vyvrátený strom na cestárske vozidlo s dvojčlennou posádkou, ktorá incident neprežila.

V hornorakúskom Mauthausene spadol z rebríka pri pokuse zabezpečiť zastrešenie terasy 63-ročný muž. Dopadol tak nešťastne, že utrpel ťažké zranenia hlavy, ktorým podľahol.

Z Nemecka hlásia viacero nebezpečných incidentov. Okrem iného si tri vyvrátené stromy na železničnej trati pri Osnabrücku vynútili zastavenie rýchlika Intercity po tom, čo dopadli na jeden z posledných vagónov. K zraneniam cestujúcich nedošlo. Rýchlik smerujúci z Kolína nad Rýnom do Brém sa nevykoľajil.

Nemecké železnice museli už predpoludním dočasne zastaviť prevádzku v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Padajúce stromy zablokovali aj trasu Paríž-Budapešť na dvoch miestach medzi Mníchovom a Augsburgom.

Zastavená bola i železničná doprava cez nemecké územie v pohraničí s Rakúskom. Vlaky tam odklonili na náhradnú trasu, čo malo za dôsledok ich asi 80-minútové meškanie.

Na obnovení prepravy zo Salzburgu do Mníchova sa intenzívne pracuje.

Problémom sa nevyhla ani letecká a riečna doprava. Osobitne to platí o letisku v holandskom Amsterdame, kde museli zrušiť desiatky letov do viacerých európskych destinácií vrátane Viedne. S meškaním zápasí aj letisko v nemeckom Frankfurte nad Mohanom, kde museli dočasne uzavrieť jednu z pristávacích dráh. Plynulosť prevádzky bola narušená aj na letisku v rakúskom Salzburgu, kde tiež zrušili viacero letov.

V Hornom Rakúsku zasahovalo popoludní okolo 4000 hasičov, ktorí sa usilujú odstraňovať následky vyčíňania orkánu Niklas. Orkán tam odvial strechy, vyvrátil stromy, zablokoval cesty a ochromil energetickú sieť. Bez elektriny sa podľa energetikov dočasne ocitlo 25.000 domácností v okresoch Ried, Schärding a Vöcklabruck, ešte popoludní to platilo o takmer polovici z nich.

Ako informoval rakúsky automotoklub ÖAMTC, po tom, čo orkán "sfúkol" z komunikácií viacero kamiónov, dočasne úplne alebo čiastočne uzavreli viacero ciest a diaľničných úsekov.

Početné zásahy hasičov hlásia aj z rakúskych spolkových krajín Salzbursko, Tirolsko a Vorarlbersko. Problémy im tam spôsobujú stromy spadnuté na železničné trate, ako aj prudký nárazový vietor komplikujúci prevádzku lyžiarskych vlekov a lanoviek v horských oblastiach.

 

3 5 12 20 le hy

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.