O údajnom mocenskom boji v Kremli a snahe niektorých oligarchov zastaviť Vladimira Putina informuje v najnovšom vydaní nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel s odvolaním sa na správy Spolkovej spravodajskej služby (BND).
Podľa rovnakých zdrojov sa v Putinovom okolí odohráva boj medzi predstaviteľmi "tvrdej línie" a zástupcami hospodárskych gigantov o ovplyvnenie politiky Ruskej federácie voči Západu a Ukrajine.
Šéf BND Gerhard Schindler podľa magazínu informoval zahraničný výbor Spolkového snemu i účastníkov pravidelného rokovania na Úrade spolkovej kancelárky, že v doteraz zdanlivo jednotnom ruskom vedení sa objavili trhliny. Súčasne nevylúčil, že niektorí oligarchovia uprednostnia kvôli ekonomickým sankciám svoje hospodárske záujmy pred politickými a v krátkom čase sa pokúsia revidovať líniu Kremľa.
Der Spiegel konštatuje, že doteraz sa iba nemnohí odvážili nahlas vysloviť obavy z ohrozenia ich miliárd na Cypre a nehnuteľností značnej hodnoty v Londýne, aj keď si uvedomujú, že bez moderných technológií a ťažobných zariadení zo Západu je ruská ekonomika odsúdená na chátranie. Medzi nich patrí Michail Kasianov, niekdajší ruský premiér, ktorý upozornil, že hospodárstvo krajiny za 1,5 mesiaca skolabuje, ak budú zavedené sankcie týkajúce sa celého finančného sektoru krajiny.
Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier v dnešnom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk uviedol, že aj keď sa Európska únia zatiaľ nedopracovala k schváleniu tretej etapy sankcií, jej doterajšie kroky sa už negatívne prejavili na ruskej ekonomike.
Podľa jeho slov treba aj naďalej postupovať na dvoch úrovniach - tlak medzinárodného spoločenstva na Moskvu by mal byť vyvážený otvorenosťou na rokovania - a to bez uplatňovania politiky ultimát.
V podobnom duchu sa pre iné médiá vyjadrili aj ďalší nemeckí činitelia.