Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2015, 11:05

Rusko je obeťou agresie Západu, tvrdí Václav Klaus

Rusko je obeťou agresie Západu, na ktorú muselo reagovať, povedal bývalý český prezident Václav Klaus pre rakúsky denník Tiroler Tageszeitung. V rozhovore, v ktorom hovoril predovšetkým o problematike rozdeľovania štátu, ale tiež poprel, že by Rusko na Ukrajine vojensky operovalo.

Klaus v rozhovore nepochybuje o tom, že sme sa ocitli v novej Studenej vojne, čo podľa neho dosvedčujú radikálnej prejavy väčšiny politikov a novinárov, ktorí vyvíjajú prozápadný tlak. "Patrím k menšine politikov, žurnalistov a intelektuálov, ktorí si myslia, že tlak prišiel zo Západu. V tomto ohľade nie je Rusko vinné," nechal sa počuť v rozhovore pre Tiroler Tageszeitung exprezident.

Podľa Klausa sú USA zodpovedné aj za súčasnú krízu na Ukrajine, pretože stáli za organizáciou povstania na Majdane. "To, čo na Majdane trvalo niekoľko mesiacov, nebolo žiadne ľudové povstanie, bolo to zorganizované Západom," pokračoval v obhajobe svojho názoru Klaus.

Súčasnú vyhrotenú situáciu však považuje za neriešiteľnú bez zmeny samotnej ukrajinskej politiky. Jadro problému je totiž podľa neho vždy v zasahovaní zahraničných štátov a organizácií.


Václav Klaus. Snímka: TASR/M. Svítok

Ako príklad načrtáva rozdelenie Československa, ktorého sa sám zúčastnil. "Museli sme to (rozdelenie krajiny v roku 1993) urobiť sami - bez zahraničného zasahovania. Preto sme museli konať rýchlo, ľudia ako Albrightová (Madeleine Albrightová bola americkou ministerkou zahraničia v rokoch 1997-2001, pozn. red.) alebo Genscher (Hans-Dietrich Genscher bol v rokoch 1974-1992 nemeckým ministrom zahraničia, pozn. red.) povedia, že musím robiť toto alebo tamto," zaspomínal si bývalý prezident.

Ukrajina by si tak podľa neho mala nájsť svoj vlastný kompromis a nenechať si do riešenia krízy zasahovať. Keď na to reportér položil otázku, ako si má Ukrajina vyriešiť východnú časť krajiny sama, kým sú tam ruské oddiely, Klaus reagoval popretím priameho zapojenia Ruska. "Keby tam bola ruské vojská s modernými technológiami, hovorili by o tom Američania nahlas každý deň. Nehovorí o tom - a to znamená, že to nie je realita, ktorú musíme akceptovať. Sú to fámy a hypotézy," dodal.

Prítomnosť ruských vojakov a vyspelej ruskej vojenskej techniky na východnej Ukrajine je však už podľa vojenských expertov považovaná za preukázanú. Svoje nasadenie v bojoch na Ukrajine potvrdzujú aj ranení ruskí vojaci a všeobecne svoje zapojenie v konflikte pripúšťa aj Kremeľ.

zdroj: idnes.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.