StoryEditor

„Krym sme prišli oslobodiť tak ako kedysi Československo“

04.03.2014, 23:00
V uliciach okupovaného polostrova nájdeme aj pamätníkov augusta 1968.

„Ruskí vojaci prišli oslobodiť Krym, tak ako sme my oslobodili v roku 1968 Československo.“ S týmto názorom sa v týchto dňoch stretnete u bývalých členov sovietskej armády, ktorí teraz spolu s ruskými vojakmi hliadkujú pred bránami kasární ukrajinskej armády v meste Bachčisaraj na Kryme.

Podobnosť s Československom

Práve v tomto meste, ktoré bolo niekoľko storočí centrom Krymského chanátu, žijú aj Tatári odmietajúci akýkoľvek vplyv Moskvy. Rusi však majú na vec úplne iný názor. „Prečo som bol okupantom? Lebo váš prezident Ludvík Svoboda sa na Varšavskú zmluvu obrátil s prosbou o vojenskú pomoc proti kontrarevolúcii a kolaborantom,“ hovorí 67-ročný dôchodca, ktorý s ďalšími sovietskymi vojakmi vstúpil v auguste 1968 na územie vtedajšieho Československa.

Súčasná situácia na Kryme je nápadne podobná. Tento rozhovor sa totiž odohráva pred základňou ukrajinskej armády v Bachčisaraji, ktorú tiež obkľúčili ruské jednotky. Vojaci nikoho nevpúšťajú dovnútra ani von. Okolo však panuje čulý ruch, podobne ako v iné pracovné dni. O 50 metrov ďalej hrajú stredoškoláci na školskom ihrisku futbal. Plné kupujúcich aj predávajúcich ľudí je aj neďaleké trhovisko.

Pred samotnou základňou však cítiť nervozitu. „Sme tu, aby nedošlo k nejakej provokácii zo strany radikálov, ktorí útočili na Majdane v Kyjeve,“ vysvetľuje dôvody, prečo tu hliadkuje, jeden z členov stráže dobrovoľníkov,55-ročný etnický Rus Alexander. Ten tu zároveň reprezentuje stranu Kozácka sláva. Vzápätí prezradí údajne overenú informáciu, že Ukrajinci z Kyjeva chcú na Krym prepašovať syntetické drogy, aby pomocou nich patrične „nabudili“ tunajších protiruských demonštrantov.

V tej chvíli k nám pristúpi ďalší z hliadkujúcich a vykáže ma do patričnej vzdialenosti. Celý čas ma nahrávajú na kameru. Pri rozlúčke ma upozorňujú, aby som doma do médií hovoril iba pravdu.

Okupovaná Ukrajina

Prejdem teda cez ulicu na opačnú stranu, kde stojí niekoľko Ukrajincov. „Je to okupácia našej krajiny, Krymu. Ja som sa tu narodil a žijem tu. Rovnako ako ostatní Ukrajinci sa budem snažiť dostať ruských vojakov odtiaľto preč. Chceme sa obrátiť na svetové spoločenstvo o pomoc,“ hovorí mladík Andrej Ščekun, ktorý sa v uplynulých týždňoch zúčastnil na protestoch na kyjevskom Majdane.

Teraz je pripravený vyraziť na protestnú demonštráciu do Simferopoľa. „Aj moja žena je Ukrajinka. Sme obyvatelia Krymu, ale oni nás chcú prinútiť emigrovať. Ja som pre nich vrah, my sa však vyprovokovať nedáme. A odtiaľto neodídeme,“ hovorí rozhodným hlasom Andrej Ščekun.

Na Kryme je však stále počuť hlavne etnických Rusov. Ich ochrancovia, ruskí vojaci, svoje zbrane aspoň zatiaľ prehovoriť nenechali.

01 - Modified: 2006-02-15 11:55:58 - Feat.: 0 - Title: Operátori odmietajú viazanie ADSL s telefónnymi službami ST
01 - Modified: 2024-12-22 13:41:15 - Feat.: - Title: Rusko zažíva vlnu pokusov o podpaľačské útoky na bankomaty či štátne budovy 02 - Modified: 2024-12-22 16:41:38 - Feat.: - Title: Putin prisľúbil na Ukrajine skazu, reagoval na útok v Kazani 03 - Modified: 2024-12-22 06:38:26 - Feat.: - Title: Zelenskyj pohrozil ďalšími útokmi na ruské vojenské ciele 04 - Modified: 2024-12-21 22:51:23 - Feat.: - Title: Novým veľvyslancom Ukrajiny pri OSN sa stal Andrij Melnyk 05 - Modified: 2024-12-21 20:44:26 - Feat.: - Title: Zelenskyj sa stretol so šéfom CIA Burnsom, poslednýkrát pred návratom Trumpa
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 21:37