Asociácia telekomunikačných operátorov (ATO) protestuje proti pokračujúcej snahe Slovak Telecomu (ST) blokovať otvorenie trhu a rozšírenie konkurencie. "Neprijateľné sú najmä pokračujúce praktiky vyberania poplatkov za telefónne služby od užívateľov ADSL internetu, náznaky zvýšenia cien ADSL prípojok a predkladanie neakceptovateľných ponúk pre uvoľnenie prístupových vedení," uvádza sa v stanovisku ATO, ktoré agentúre SITA poskytol jej predseda Vladimír Ondrovič.
Asociácia ďalej žiada od ST okamžité rešpektovanie požiadaviek používateľov telekomunikačných služieb na zavedenie cenovo výhodnej DSL prípojky bez nutnosti používať a platiť za hlasový paušál ST. "Táto nová DSL prípojka by mala byť v každom prípade lacnejšia ako je dnes súčet mesačných cien za prenájom telefónnej prípojky a produktu ST DSL. Ak dominantný operátor už nebude klientovi zabezpečovať telefónnu službu prípadne poskytovať bezplatné minúty, teda náklad ST by mal byť výrazne nižší," uvádza sa ďalej v stanovisku ATO.
Predseda Telekomunikačného úradu (TÚ) SR Milan Luknár v druhostupňovom konaní ešte 20. októbra 2005 s konečnou platnosťou rozhodol, že ST musí služby oddeliť. "Odmietame snahu ST o vlastnú interpretáciu rozhodnutia TÚ SR o zamedzení viazania verejnej telefónnej služby s inými službami. Telecom mal od rozhodnutia regulátora dostatok času vytvoriť nový DSL produkt, ktorý by nevyžadoval spojenie s telefónnou službou," píše ďalej asociácia.
Slovak Telecom reagoval na podobnú snahu nedávno v stanovisku k článku internetového denníka inet.sk, ktorý zverejnila výzvu "Znížte ceny rýchleho internetu!". Službu ST DSL nie je možné podľa ST stotožňovať s technológiou ADSL, a jej poskytovanie je technologicky možné zabezpečiť len prostredníctvom telefónnej linky. Náklady na DSL technológiu sú podľa operátora obsiahnuté v službe ST DSL, zatiaľ čo náklady na prístupové vedenie a jeho údržbu sú obsiahnuté v poplatku za poskytovanie príslušného programu verejnej telefónnej služby, s ktorým je poskytovaný prístup do verejnej telefónnej siete. "Spoločnosť Slovak Telecom zvažuje vytvorenie samostatného produktu, ktorý bude zahŕňať tak technológiu ADSL ako aj prístup, v takom prípade však bude nutné preniesť náklady na prístupové vedenie do poplatku za užívanie tejto novej služby," reagoval pred týždňom ST.
V roku 2006 plánuje ST získať 90 tis. nových zákazníkov širokopásmového internetu DSL, pričom koncom minulého roka dosiahol počet zákazníkov tejto služby vyše 100 tisíc. "V tomto roku by sme chceli zvýšiť penetráciu internetu na báze technológie DSL tak, aby do konca roka 2006 boli produkty a služby DSL prístupné pre zhruba 80 % až 90 % populácie SR," informoval v januári tohto roka prezident ST Miroslav Majoroš.
Balík 51 % akcií Slovak Telecomu vlastní nemecký Deutsche Telekom AG. Ďalšími akcionármi ST sú Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (34 %) a Fond národného majetku SR s 15-percentným podielom.
StoryEditor
Operátori odmietajú viazanie ADSL s telefónnymi službami ST
Asociácia telekomunikačných operátorov protestuje proti pokračujúcej snahe Slovak Telecomu blokovať otvorenie trhu a rozšírenie konkurencie. "Neprijateľné sú najmä pokračujúce praktiky vyberania poplatkov za telefónne služby od užívateľov ADSL internetu, náznaky zvýšenia cien ADSL prípojok a predkladanie neakceptovateľných ponúk pre uvoľnenie prístupových vedení," uvádza sa v stanovisku asociácie.