StoryEditor

Mediálne šialenstvo začína, hlásia titulky z Británie

23.07.2013, 11:40
Autor:
aszasz
Špeciálne edície o narodení princa. Pozrite si to najlepšie z britskej tlače.

Britský denník Telegraph s radosťou oznamuje na titulnej strane: „Je to chlapec!“ V hlavnej téme reportér Gordon Rayner zhŕňa deň, ktorý viedol až k oznámeniu narodenia princa, vrátane toho, ako si väčšina svetových médií nenechala ujsť príchod vojvodu a vojvodkyne v Nemocnici Sv. Marie.The Telegraph tvrdí, že narodenie princa je dôvodom na veľké oslavy.

The Guardian, ktorý na svojej stránke vytvoril tlačidlo, ktorým „vypnete“ všetky správy o princovi, zvolil triezvy titulok: „A birth, a boy, a prince, a king“ – Pôrod, chlapec, princ, kráľ.Denník venoval kráľovskému dieťaťu štyri strany, využili napríklad zoznam udalostí, ktoré sa stali 23. júla v minulosti. Vo svojom úvodníku The Guardian víta dieťa, a kladie otázku, či, nastane čas, keď nastúpi na trón. Či v čase, keď dospeje, bude Británia stále národom, ktorý bude mať panovníka, ktorého určí tradícia, a svojím spôsobom narodenie.Odpoveď? „Vzhľadom na to, čo sme sa naučili za posledných 50 rokov: monarchia má logiku, vzdorovitú odolnosť, takže sa zdá, že by odpoveď mohla byť áno.“

The Independent, ktorý sa snaží – ak je to možné – nepísať o kráľovskej rodine, oznamuje: Zvláštna zásielka – vojvodkyňa porodila princa – a kŕmenie mediálneho šialenstva sa začína.“Komentátor Grace Dent sa zamýšľa nad tým, či nie je čas dopriať novej rodinke trochu súkromia a ukončiť rozruch okolo tehotenstva.

The Sun využil možnosť urobiť slovnú hračku zo svojho názvu: The son (slnko – syn). Využili snímku stojana pred Buckinghamským palácom. V dolnej časti používajú fotografie vojvodu a vojvodkyne s úsmevom a krátkou správou: „O 16.24 h sa včera v Nemocnici sv. Márie  v Londýne narodil chlapček, ktorý váži 3,8 kilogramu. Náš budúci kráľ, je čas začať oslavy. Vnútri je 12-stranový špeciál s názvom: Jeho kráľovská výsosť, princ z Cambridge.

Daily Mail venuje novorodencovi neuveriteľných 20 strán. Na titulke dostáva priestor starý otec – princ Charles. Noviny pripravili ako suvenír špeciálnu edíciu a na dieťa sa pozreli zo všetkých možných uhlov. Napríklad o tom, že je to najťažšie dieťa – princ narodený za posledných sto rokov.

The Times, ktoré sú známe špeciálnymi edíciami, nezostali nič dlžné svojmu názvu. Využili atypickú snímku, ale zachovali formát. Na zadnej strane dostal priestor Wiliamov citát: „Nemohli by sme byť šťastnejší...“Vnútro sa začína titulkom: Princ sa narodil, a hlavný príbeh sa začína: Je to chlapec – a prepisovanie histórie bude musieť počkať.

Daily Express vyrobil špeciálnu edíciu a osem rozkladacích strán. Vnútri denníka sa podrobne rozoberá udalosť a píše sa dokonca o tom, že to môže byť dobrý impulz pre ekonomiku. Zmienka je aj o tom, že sa mladí rodičia budú spoliehať hlavne na seba a nebudú chcieť pestúnky. 

Daily Mirror tiež ponúkol svojim čitateľom špeciál s 10 stranami o „royal baby“ s titulom: Náš malý princ.Rovnako si však neodpúšťa kritiku: hovorí o tom, že „milióny Britov sú nútené oslavovať príchod privilegovaného cudzinca len preto, že kráľovská spermia oplodnila dievča z vyššej strednej triedy“.  Milióny Britov majú podľa neho iné problémy: platiť účty, nájsť si prácu, chrániť deti pred  trestnou činnosťou...

Daily Star vykresľuje na štyroch stranách charakter kráľovského dieťaťa. Predpovedá, že nový princ by mal byť „citlivý“ a „starostlivý ako Lady Di“.A astrológ Lori Reid predpovedá: „Rak sa stará o svoj domov a o jeho udržiavanie. Sú to veľkí zberatelia a majú blízko k matke. Sú citliví a emocionálni, ale na druhej strane majú pevné a ťažké ,puzdro“. 

zdroj: telegraph.co.uk

01 - Modified: 2004-11-17 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Nezamestnanosť na šesťročnom minime 02 - Modified: 2004-11-17 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Dcérske spoločnosti STV
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. október 2022 16:04