Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2015, 01:11

Rusko ukázalo svetu nové zbrane. Pozrite sa, čím sa Putin v Moskve pochválil

Ruské ministerstvo obrany začiatkom týždňa zverejnilo prvé snímky nového tanku Armata a bojových vozidiel vyvinutých na jeho platforme. Oficiálne sa predstavili už dnes na slávnostnej vojenskej prehliadke v centre Moskvy.

Budúcim hlavným tromfom ruských motostreleckých útvarov má byť stredný tank T-14 Armata, ktorý ruskí zbrojní experti označujú za senzačnú novinku. Na jej platforme vzniklo aj rovnomenné bojové vozidlo pechoty s automatickým rýchlopalnými kanónom ráže 30 milimetrov.

Podľa priloženého komentára ide o zbrane "určené pre vedenie bojových operácií proti akémukoľvek protivníkovi v zostave tankových a motostreleckých jednotiek". Armata sa má stať "základným viacúčelovým bojovým prostriedkom v podmienkach použitia jadrových zbraní a iných druhov zbraní hromadného ničenia," píše ruské ministerstvo.

Publikované boli aj obrázky pásového obrneného transportéru a bojového vozidla pechoty so zhodným názvom Kurganec, samohybné húfnice Koalicija, kolesového obrneného transportéru Bumerang a samohybného protitankového raketového systému Kornet.

Nové ruské zbrane si pozrite vo fotogalérii:

Spomínanú vojenskú techniku ukázali Rusi na dnešnej starostlivo pripravovanej prehliadke, ktorá bola oslavou 70. výročia víťazstva sovietskych zbraní nad nacistickým Wehrmachtom. Mala by sa stať najväčšou svojho druhu v ruských dejinách. Zúčastnilo sa na nej viac ako 16 500 vojakov, 201 kusov vojenskej techniky a 143 lietadiel a vrtuľníkov. 

Prehliadka je na Západe považovaná za demonštráciu sily Putina, ktorému zahraničie vyčíta zasahovanie do konfliktu na východe Ukrajiny. Rusi sú však na svojho prezidenta mimoriadne hrdí. Rovnako i na dnešný Deň víťazstva. Ozdoby k tomuto sviatku totiž vidíte v ruskej metropole prakticky na každom kroku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.