V korupčnej afére, ktorá stála za pádom vlády, údajne figurujú aj generálny riaditeľ energetickej spoločnosti ČEZ Daniel Beneš a šéf Českých dráh Petr Žaluda.
So spolupracovníčkou bývalého premiéra Janou Nagyovou telefonicky hovorili o možných postoch pre rebelujúcich poslancov.
Vyplýva to z obvinenia Nagyovej a ďalších štyroch politikov, ktoré na webe zverejnil denník E15.
Z protokolu vyplýva, že Nagyová a Boček sú obvinení zo zneužitia právomoci úradnej osoby a podplácania, Tluchoř a Šnajdr sú obvinení zo zneužitia právomoci úradnej osoby a z prijatia úplatku, Fuksa len zo zneužitia právomoci.
Za úplatkom policajti vidia fakt, že traja bývalí poslanci ODS Tluchoř, Šnajdr a Fuksa mali zložiť svoje mandáty výmenou za to, že neskôr dostanú vysoké funkcie vo firmách ovládaných štátom.
"Predseda vlády Českej republiky a poslanec Parlamentu ČR Petr Nečas najmenej od dňa 19. 9. 2012 dal sľub, prostredníctvom Jany Nagyovej a Romana Bočka, poslancom Petrovi Tluchořovi, Markovi Šnajdrovi a Ivanovi Fuksovi poskytnutia tejto formu úplatku," píše sa v obvinení.
Sľúbené posty potom začali dostávať postupne. 20. decembra 2012 bol Marek Šnajdr zvolený za predsedu dozornej rady spoločnosti Čepro a 11. januára 2013 bol Fuksa zvolený členom predstavenstva spoločnosti Český Aeroholding.
V osobitnej situácii sa potom ocitol Petr Tluchoř. Sám síce doteraz žiadny post nezískal, miesto seba ale podľa policajtov poslal do dozornej rady Českých dráh Libora Antoša. Tluchoř sa podľa polície obával, aby z prijatia funkcie nemal problémy.
"... Pričom Petrovi Tluchořovi v dôsledku jeho obáv z prípadných následkov tothoto postupu, doteraz nebol poskytnutý úplatok v celom rozsahu," píše sa v policajnom uznesení.
Tlučhořova úloha však podľa polície bola dôležitá: do obvinenia napísali, že to bol on, kto za trojicu o pozíciách vyjednával.
Zdroj: iHNed.cz